Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Хоби

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Фотография
МнениеПубликувано на: Сря Май 09, 2012 3:31 pm

Аватар

Автомобил: 9-3t coupe MY2000 by DevilTune
Никой не споменава моята любима марка в тази област - Cannon :wink: А ето това е най-добрият модел в цена до 1000 лв. в момента на пазарът http://www.photographyblog.com/reviews/ ... e_quality/ Като притежател на по-стария модел, както и виждайки бляскавата статия за този, определено не виждам конкуренция в тази ценова гама :) .... the SX260 HS as well suited to more experienced users looking for a compact alternative to their DSLR ....

П.С. http://www.youtube.com/watch?v=AooXEASI ... tube_gdata :wink:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 12:15 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 900NG; Opel Zafira 1,9cdti
В момента търся макро обектив 55-200 или 55-300. Въпрос към запознатите: Как бихте класирали следните марки обективи - Nikkor, Tamron, Sigma и Tokina?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 5:38 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: hybrid
A някой Pentax-ия?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Май 10, 2012 9:23 pm

Аватар

Автомобил: saab 9-3ss-vector 1.9tid 110kW
rumen_k_ написа:
Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR - ползвал ли е някой това чудо?

бавен ми се вижда :) при 300 мм бленда 5.6 ще ти трябва много бавна скорост на затвора и губиш острота :) за какво ще го използваш обектива ?

proud saab owner since 02.2013

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 9:35 pm

Аватар

Автомобил: 1998 9-5 B235R 4spd AUTO - custom stage 5
Мен лично всичко по-бавно от f/2.8 ме дразни.
Преди година си продадох автофокусните обективи и сега съм с само с :
- Carl Zeiss Planar 50/1.4 t* (Contax)
- Carl Zeiss Sonnar MC 180/2.8
Първия е ненадминат портретар - мога да го сравня по ряз само с 1-2 стъкла от L серията на Canon.
Втория при отворена бленда има склонност към хроматични аберации,но е също толко остър.
За тяло ползвам един 400D с монтиран ръчнофокусен екран от лентов Никон,който е специално пригоден за Канон с нанесени лазерно автофокусни точки (около 100$ ги продават в един сайт).
Като цяло хич не ми дреме с какво тяло снимам...даже 350D от към шум в матрицата превъзхожда много от по-новите модели.
Понякога снимам и астро - имам един 6 инчов ахроматичен рефрактор на go-to монтировка,ама нещо астрото спря да ме влече след като разбрах,че телескоп с монтировка за 2 бона става само за чесане на дребна краста и че ми тряба 12 инчов Ричи-Кретиен или поне Максудов-Касегрен дизайн на монтировка Лосманди за към 15 бона в зелено. Ей тука някъде ми секна ентусиазма...
Иначе Ако имах пари в излишък бих си взел 5D MK II в комбинация с още 3 стъкла :
Canon EF 85mm f/1.2L USM - вероятно най-добрия портретар на пазара за фул фрейм (на кроп идва твърде дълъг)
Canon EF 70-200 f/2.8 L IS II USM - Адски добър за репортажни снимки...даже стабилизацията е излишна
Canon EF 24-70 f/2.8 L II USM - много добър многофункционален обектив - него бих държал постоянно зацепен на байонета.
Имам и няколко идеи за макро и тилт+шифт от същата серия,ама аз даже и без тях (Па макар и на мечти само) я докарах до към 20 бона с филтрите, сенниците и едно фул-фрейм тяло - ще взема да се спра :)

А като ви гледам какво сте изписали се чудя що така пропуснахте Сони Алфа,при положение,че в момента като цена/качество на пазара трудно се намира нещо по-добро.
Стабилизацията им е на матрицата,което после пести много пари за обективи,освен това Цайс има огромна гама за Алфа - отделно и Сигми,Тамрони и т.н си има.
Аз съм си фен на Канон,но ако сега започвах бих взел за ентър-левъл Сони Алфа.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Май 11, 2012 10:41 pm

Аватар

Автомобил: saab 9-3ss-vector 1.9tid 110kW
скъпо хоби е фотографията, дори за чесане на крастата ;) ... ама проблема е че то не е болест то е диагноза и отърване няма :)
аз в момента снимам портретчета основно - много съм доволен от едно канонско обективче - EF 50mm f/1.2L USM ... малко е доста далече от бюджетен :!: ама прави уникални снимки...иначе понякога един 85ммм на 1.8 пак канонски - постигат се сполучливи резултати и е доста бюджетен ;)
иначе много се зарибявам по птиците ... ама добрия птичарски телескоп който харесах е 15 000 и мааалко ще почака, че малко са други приоритетите в момента

proud saab owner since 02.2013

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 3:19 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

То кой обектив е хубав не е трудно да се досети човек :wink: Ще взема да го купя тоя Nikon AF-S DX Nikkor 55-300mm f/4.5-5.6G ED VR или подобен от друга марка, пък да видим.....

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 9:58 am

Аватар

Ами ако си решил - спиране няма.
Но да те предупредя - ще работи добре в диапазона 80-200. В тоя диапазон ще ползваш минимум f/5,което си е бавно.
В долния диапазон очаквай изкривявания на полето (даже и при кропната матрица),а в горния ще губиш детайли по краищата и ще има доволно количество хроматични аберацийки на отворена бленда.
Гледам му боке тестовете и никак не ми харесват - не бих казал,че ще е и идеален за портрети.
Изобщо стъкла с подобен широк фокален диапазон са крайно непрепоръчителни. Знам само 3-4,които могат да се похвалят с добра сглобка,нищожни изкривявания и добра корекция на хроматизма...но цената им е извън всякакви коментари. Аз лично те съветвам да си купиш обективи,които са профилирани. Това да забиеш на байонета нещо "универсално" ще ти върши работа до момента,в който разбереш,че не ти върши никаква работа.
За читави снимки във фокалния диапазон 27-300 (примерно) ти трябват май-малко 3 обектива (и то с много компромиси,уговорки и клизма). Определи си един фокален диапазон,в който снимаш най-много и се прицели в него. По-добре да вземеш нещо бързо без стабилизация отколкото нещо като f/5 па ако ще да имаш най-добрата стабилизация.
Един съвет от мен - приеми обективите като дълготрайна инвестиция. Телата са нещо преходно,но добрите обективи остават - имам един,който е по-дърт от мен,но снима просто зверски. Качествените стъкларии си остават във времето и си държат цената - никога няма да съжаляваш за нещо истинско,защото в оптиката няма революция - ползват се най-често оптични дизайни,които са мислени преди 70-80 години (че и повече) и само леко са коригирани.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 10:27 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Отново си много прав :notworthy:! Благодаря за съветите! Ще се оглеждам за нещо по-свестно...но втора ръка...или ще чакам някой да ме замери с пачка със столевки :rofl:
П.П. 'Айде мастърите да сложат някоя снимка, де...не се срамувайте :wink:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Май 19, 2012 4:33 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: hybrid
VoodoRush написа:
Ами ако си решил - спиране няма.
Но да те предупредя - ще работи добре в диапазона 80-200. В тоя диапазон ще ползваш минимум f/5,което си е бавно.
В долния диапазон очаквай изкривявания на полето (даже и при кропната матрица),а в горния ще губиш детайли по краищата и ще има доволно количество хроматични аберацийки на отворена бленда.
Гледам му боке тестовете и никак не ми харесват - не бих казал,че ще е и идеален за портрети.
Изобщо стъкла с подобен широк фокален диапазон са крайно непрепоръчителни. Знам само 3-4,които могат да се похвалят с добра сглобка,нищожни изкривявания и добра корекция на хроматизма...но цената им е извън всякакви коментари. Аз лично те съветвам да си купиш обективи,които са профилирани. Това да забиеш на байонета нещо "универсално" ще ти върши работа до момента,в който разбереш,че не ти върши никаква работа.
За читави снимки във фокалния диапазон 27-300 (примерно) ти трябват май-малко 3 обектива (и то с много компромиси,уговорки и клизма). Определи си един фокален диапазон,в който снимаш най-много и се прицели в него. По-добре да вземеш нещо бързо без стабилизация отколкото нещо като f/5 па ако ще да имаш най-добрата стабилизация.
Един съвет от мен - приеми обективите като дълготрайна инвестиция. Телата са нещо преходно,но добрите обективи остават - имам един,който е по-дърт от мен,но снима просто зверски. Качествените стъкларии си остават във времето и си държат цената - никога няма да съжаляваш за нещо истинско,защото в оптиката няма революция - ползват се най-често оптични дизайни,които са мислени преди 70-80 години (че и повече) и само леко са коригирани.

Ей, тва е, бравос... Другия път специално ще те потърся на срещите да си поговорим за... обективи, и за обективи...
Иначе аз съм в началото, и то като със СААБ - Pentax... Не съм от другите 2 партии, иначе ей тва е интересно:
"Познайте към коя група принадлежите:

Система №1. Поклонниците на тази компания се разделят на три големи групи: а) Професионални фоторепортери. Основната маса професионалисти имат камери и обективи на именно на тази компания. Просто така се е случило. Огромният бял обектив се е превърнал за фоторепортера или спортния журналист такъв неотменен атрибут, като бялата манта за лекаря. Тези хора не посещават форумите. Тях ги няма, те работят.
Групи б) и в) е удобно да се разглеждат по аналогия с ползвателите на Windows™. Група б) изобщо не подозира, че има други операционни системи (фотоапарати). Често те дори не знаят, какво е операционна система. Тези хора са дотам зомбирани, че ако изведнъж решат да продават нещо от техниката си в базара, просто пишат: "Продавам 50/1.8". Това е всичко. Ако видите такава обява не се учудвайте и не гадайте. Това са те. Често не се споменава и града на продажбата. Но всички знаят този град, често го наричат "по подразбиране". Съвпадение? Хората от група б) обичат да разговарят с лозунги, много приличащи на слоганите на обожаваната от тях компания. Ако поскитате в техните форуми и кажете, че "така и така, това при вас не е така или иначе", няма да ви разберат. Ще гледат на вас, като на човек които се е появил на на вечеря без покана и по гащета. В краен случай ще си измислят нови лозунги. Никой няма да ви изгони, вие ще си отидете сами. Група б) е най-голямата измежду поклонниците на тази компания.
Група в) е сходна с със системните администратори, работещи под Windows™. Тези хора са осведомени прекрасно за всички достойнства и недостатъци на системата. Те добре познават алтернативните предложения и ги използват с успех. Купуват преходници, лепят странна джаджа с името "глухарче" и си живеят пълноценно с пълния спектър от съществуваща оптика. Ако са цифроваци, имат слабостта да се гордеят само с едно нещо - името му е "фулфрейм". Тази група е адекватна, но малочислена.
Ключови думи: фулфрейм, гламур, ню, студио, пластмаса, you can

Система №2. Поклонниците на тази система са енергични, напористи и почти винаги агресивни. Рискувам да предположа, че корените тези черти идват от историята на самата компания, която винаги с малко е губила в конкурентната борба (при това маркетингова, а не по отношение на качеството), заради което е подложена на насмешка от група б) на предходната компания. Наистина, само от онази нейна част, която се чуства "издигната" в своята среда, понеже знае за съществуването и на нещо друго. Разбира се не са пробвали. Мнение естествено имат.
Често агресията прераства в нетърпимост, за което родната компания само помага. През живота си, тази фирма е направила на своите ползватели два подаръка - един хубав, и друг - лайно. Хубавият е, че през цялата продължителност на своето съществуване, компанията не е променяла байонета и даже сега на най-новата играчка може да се постави 40-годишен обектив с минимални загуби. Лошият подарък е в конструирането на камерите с най-дълъг работен отрязък измежду производителите. И използването на "чужди обективи" с тези камери е или с със загуба на безкрайност като се снима само портрет или макро, или със силно влошаваща картината леща. Това поведение на компанията е формирало тесен, затворен кръг от последователи.
Пребивавайки във форума на поклонниците на тази система, вие ще получите прилив на адреналин. Някои задължително ще се обиди даже и от най-невинния според вас въпрос. Няма да ви ударят в мутрата, даже и на "ти", ще преминат рядко, но ще ви поизнервят. Тези хора са умни, язвителни, но често изпитват комплексите на поклонниците на Apple, ако пак се използва аналогията с компютърния свят. Фрази от типа "такъв 35\1.4 никой няма да има вече" разкриват тези комплекси. Още един Знак на групата е очакването на фулфрейм. Въпреки, че за болшинството този фулфрейм е необходим за самоуспокоението "не сме по-лоши" /към днешна дата дочакаха фулфрейм/. Сега главният въпрос към себе си звучи така: коя банка е с най-уязвима система за сигнализация, за да успея до ареста, ограбвайки тази банка да купя въжделения фулфрейм и макар малко да поснимам?
Ключови думи: рязкост, 80-200\2.8, 85\1.4, "сигма е говно".

Система №3. Третата група е съставена от поклонници на Фирма, която вече не съществува. Изяде я вездесъщия производител на "плейстешън", каквото можеше влоши, което не успя - премахна, нарече това произведението си с гордото име "Алфа" и помете света с рекламна кампания, по сила и последствия равна на битката за Сталинград. Ошашавените поклонници и нови сектанти до ден днешен са в противоречие. На останалите е смешно. Това е повелята на времето. Утре всички ние ще се окажем под петата на Великия Маркетолог и няма да има спасение от това. Амин.
Почитателите на остарелите заслуги и продукти на загиналата компания са бели и пухкави. Даже в своите форуми те общуват изключително вежливо, не забравяйки да си брагодарят един на друг. Много толерантни към новаците. Обясняват търпеливо, дълго и неразбираемо. Често напускат системата. Можем да ги разберем - лесно ли е да видиш смъртта на тези, които обичаш? Но компанията е забравила за това, че "ние отговоряме за тези, които опитомихме". Срамно, другари японци!
Ключови думи: красота, меланхолия, "този обектив е много рядък", продавам.

Система №4. Поклонниците на системата на тази компания са непоправими оптимисти. Те ще ви разказват за качеството и вълшебния рисунък на знаменитите Лимитед, продължавайки да снимат на унили цифрови камери с унила стабилизация с не по-малко унили многократни зумове, получавайки унили шумни снимки. Възможно е да са ми попаднали само такива. Напълно е възможно.
Посещевайки форумите им, вие ще се заразите от неизчерпаемо жизнелюбие, макар и да не разбирате причините за него.
Ключови думи: lim, професионална репортерска камера, палачинка.

Система №5. 4\3. Тази група фототехника, незвестно защо се произвежда от различни компании с гръмки, известни имена без някакви особени различия. Познавам малко чужденци, но подходът там, по моя преценка е някак американски, като електрическите им розетки. Джером К. Джером описва човек, койта се е имал за твърде оригинален, тъй като е измислил свят, в който всичко е наопаки

от тук: http://www.macropic.net/KSWars.html

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Май 23, 2012 10:57 am

Аватар

Интересно четиво такова едно неангажиращо...
Лошото е,че тоя човечец нивгаш явно не е държал в ръцете си фул-фрейм на Алфа (че и кроп май не е хващал).
Сещам се поне за 3-ма професионални фотографи,които Снимат със Сони Алфа,като единия от тях даже е и основателя на родния фото-форум.
Освен това мога да си споря до откат с някой сектант (без значение от коя секта е),че като оптиката на Цайс друга няма в много отношения. До колкото си спомням има автофокусен Цайс само за Сони Алфа. Правят май все още и за Хаселблат,ама не съм сигурен - там не съм се ровил,щото просто е като циганче да зяпа Koenigsegg CCXR в някой авто салон - просто е бесмислено.
Алфите ги мразят по-старите и запознати с историята фографи заради един (наистина куц) избор на сони - да ибере Минолта пред Контакс. Който е снимал с Контакс или поне е подържал такъв знае,че това са камери сътворени от един изключиително креативен екип,имащ често налудничави идеи (да ви прилича на една друга фирма това?).
Факт е и,че най-добрите обективи на Цайс бяха тези,които носеха надписа "Contax" - оптиката беше Немска,а сглобката биваше или Немска или Японска,като аз втората я харесвам повече.
По принцип има начин една определена серия обективи на Цайс да се пригоди на Канонски и Никонски байонет,като и се запази автофокуса и то със много добра бързина. Проблема,че самия контаксов обектив струва едни 1000$ секънд хенд (примерно) и доработката е още едни 1500-2000$,което е напълно бесмислено според мен.
Освен Цайсовите обективи си имат и една прекрасна гама от Минолта-базирани,които по нищо не отстъпват на L сериите на Канон (и по цена не им отстъпват).
Още нещо: Алфите (поне които аз съм виждал) имат изключително добре просветлен визьор в сравнение с повечето Никони и Канони - много важен фактор при снимки с ръчно-фокусни екрани!
Въобще не виждам аз какво е това плюене по Алфите на общо основание. Който иска да прецени - да иде във Фотопавилиона,да вземе една А900,даи забие на байонета един Planar 85/1.4 или Sonnar 135/1.8 , да направи няколко шота,пък после да дойде да ми каже дали със 1DS MKIII и Ef85/1.2 L (примерно) нещата изглеждат по-добре.
Ако пък ще си говорим за ентър-левъл и мид-рейндж камери - всичките са един дол дренки според мен.
Всеки снима с това,което го радва - същото е като при колите.
Освен това камерата и стъкларията няма сами да ви композират кадъра и запечатат момента - това вие си го правите и за него няма значение какво държите в ръцете си. Примерно имам един приятел,който продаде техника на Канон за 20 бона и си купи един Олимпус "пен" (вика му "Пенчо" даже) и сега си снима с него. Guess what - кадрите му пак са толкова красиви.
Тъй,че тая тема колкото и да я дъвчем ще опрем до едно нещо - или имате "муза" за щракате или имате мерак да пробвате. Докато не разберете каква ви е крастата точно не се чешете безразборно : не купувайте нищо скъпо - може да се окаже,че и с Хаселблат за 50 бона не можете да докарате читав кадър,а може и да се окаже,че със една сапунерка можете да правите страхотни кадри.
Фотографията е като живота - тя е пътуване,а не дестинация...така,че не го започвайте от някоя далечна гара за да спестите част от разстоянието - ще изтървете много красиви пейзажи по пътя.
Освен това бидейки изкуство фотографията се прави от хора,а не от машини. Ако разберете,че сте добър художник няма лошо да си купите по-добри четки,статив,бои и платна...но ако рисувате Мерилин Монро,пък настойчиво се получава Хълк - не си хабете парите ... сменете хобито.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Май 23, 2012 12:02 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
VoodoRush написа:
Ако разберете,че сте добър художник няма лошо да си купите по-добри четки,статив,бои и платна...но ако рисувате Мерилин Монро,пък настойчиво се получава Хълк - не си хабете парите ... сменете хобито.
:rofl: :rofl: :rofl:
Самата истина, добре казано и важи за мн други области.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Май 23, 2012 7:42 pm

Аватар
Just Married
Just Married

Автомобил: 9-3 SS, 9-5 LeGo Deviltune
Само ви пускам каква снимка намерих току що... :rofl: Иначе 2008г купих за брат ми Sony Alpha - A200, ако не се лъжа. Тогава четох, четох и стигнах до заключението, че този апарат става. Може би единственият му проблем е, че няма видео, но не знам дали и другите DSLR-и нямат...

Прикачени файлове:
4254951_460s.jpg
4254951_460s.jpg [ 41.21 KiB | Прегледано 2653 пъти ]

МнениеПубликувано на: Съб Окт 20, 2012 6:11 pm

Аватар
turbo cornpressor
turbo cornpressor

Автомобил: 9000 CDE Nordic, 9-5 Vector Combi
Да върна малко живот на тази тема...
Решил съм да сменям вече 10-годинният си Canon PowerShot S2-IS с нещо по-така...
за момента съм се спрял на много атрактивно предложение:

Canon EOS 550D с два обектива: 18-55mm III и 75-300mm III
http://www.technopolis.bg/b2c/details/3 ... DC+75300DC

http://www.photopavilion.com/?page=cata ... dditional#

Промоцията е активна на няколко места до края на месеца

Какво ще кажат по-разбиращите в тази област?

Трябва ми за универсален апарат - да мога да си правя снимки на семейството, в същото време да става и за добри снимки на продукцията от Griffin Models...

Изображение
Where the 900 fits in!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 21, 2012 10:21 am

Аватар
Nautilus Pompilius
Nautilus Pompilius

Извън темата:
Уф, не се научиха, че такива обективи EF-S 18-55 DC не съществуват в природата.

Основния въпрос за тоя кит е дали обективите са със стабилизация, поне малкия. Големия едва ли има стабилизация за тая цена, а по-принцип му е полезна. А ако и двата са без стабилизация - цената според мен е неоправдана. Естествено, може да смениш поне единия обектив, поне във фотопавилиона, но и цената ще се качи
И още нещо - държиш ли да е от България ? Защото гледам оферти за D600 (Rebel T3i) със EF-S 18-55 IS II + EF 75-300 III, който с доставката стъпва на тази цена.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Хоби

Напиши нова тема Отговори на тема