Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Полезно

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Камера за задно виждане от Aliexpress
МнениеПубликувано на: Чет Апр 20, 2017 8:31 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 2,0t B205E MY01 Deviltune
Колеги, попадна ми това нещо https://www.aliexpress.com/store/product/High-quality-car-rear-view-camera-backup-reverse-camera-auto-parking-camera-for-Openl-Astra-J/1654201_32286503769.html?spm=2114.12010609.8148355.45.033Ifl
Самата камера се монтира на мястото на осветлението за задния номер, което според мен е много удобно. Естествено няма за Saab, но има за Opel - в линка са изброени моделите Opel Astra J Vectra Antara Corsa Zafira. Дали като са от едно семейство с нас (GM) няма да станат без проблем. Става въпрос за колите след 98-ма - 9-3 и 9-5. Давайте идеи. Предполагам, че някои от вас са запознати дали тази част - осветлението за задния номер не е взаимозаменяемо със споменатите модели на Опел?

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Камера за задно виждане от Aliexpress
МнениеПубликувано на: Чет Апр 20, 2017 8:47 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
За какво точно ти е това? На практика всеки търговец, продаващ разни андроидски ус-ва, предлага и аксесоарите за него. А аз лично установих, че от ebay, излиза по-евтино от алиекспрес

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 20, 2017 8:56 pm

Аватар

В случая тази камера в алито е по-евтина, но това не е важното. Важното е дали ще стане без преправяне.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 20, 2017 9:01 pm

Аватар

Автомобил: Saab 95 SE 03
Аз си монтирах тази камера :

http://www.ebay.co.uk/itm/252442943602?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Идеята ми беше без да слагам допълнителен дисплей където и да било, а да позлзвам смартфона си като такъв.
И в твоя случай ще ти трябва такъв преобразувател, освен ако не монтираш дисплей някъде. Има ги като заместител на огледалото за задно виждане.
Ако решиш да ползваш моя метод, ще ти трябва това :

http://www.ebay.co.uk/itm/201284759426?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

и OTG кабел за Android или Iphone.
След това чрез приложение си гледаш камерата.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 20, 2017 9:46 pm

Автомобил: Saab 93
Иха ! Това нещо може ли да се монтира и дисплея да бъде навигацията на автомобила ? Става дума за 9-5, 2007г.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 21, 2017 8:13 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 DevilTuned
Това за монтиране на мястото на светлините на номера е добра идея, досега не го бях виждал.
За мен вариант е един смартфон/таблет и безжична камера за задно виждане, за да може през останалото време диплея да се ползва за навигация, музика и т.н. Гармин вече предлагат навигатор в комплект за безжична камера, но цената е към $250.
Това, което ме спираше до момента е, че не исках да се пробива и да се правят промени по ел. инсталацията.
Ще следя темата с интерес.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 21, 2017 8:24 am

Аватар

Мен също това ме поблазни, че няма да се налага пробиване, стига да става за нашите коли. А дали може да се върже към фабричната навигация ще кажат колегите, но според мен по-скоро не. Мисля, че има достатъчно евтини дисплейчета, чрез които да стане системата и да има действаща камера за обратно виждане при паркиране.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 21, 2017 8:52 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 DevilTuned
За фабричната навигация съм доста скептичен, че ще може да се свърже. Пък нито аз на моята, нито на баща ми 9-3 има ме навигации така че за мен си остава вариант за таблетче - и без това от край време се каня да си карам AUX на аудио системата, за да си пускам музика от iPod-a та това би ми дало още една причина.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 21, 2017 10:08 am

Аватар

Автомобил: B235R
Конкретно по темата, понеже бях пред същия избор преди около месец а сега действам стъпка по стъпка по въпроса.

Аз също бях повлиян от предлагането на камера директно в заготовка на плафона, НО както с много други неща за Не-актуалната марка СААБ, ударих на камък!
Както е написал колегата, в никое от описанията за предлагани модели, не фигурира Сааб 9-5.

Взех размери на плафоните и специално ги огледах - не виждам абсолютно никаква прилика с моделите на Опел примерно. Имах под ръка плафони на Зафира А, Б и Астра Г - нямат нищо общо. Явно, самите плафони са част от специфичните като дизайн елементи, неповлияни от сътрудничеството и взаимозаменяеми с други ГМ модели.
Може и да бъркам, понеже анализирах САМО моделите на Опел, но предполагам съм прав че са специфични и само за модела.

След като няма модел директно за плафона, задачата бе да намеря възможно най- подходящата като дизайн или монтаж камера, за да не бие на очи и да не личи някаква допълнителна, "aftermarket" дейност по колата :)

Моделите, вградени в рамки за номер ги изключих по презюнкция - не ми допадат и се набиват на очи, всяко дете може да "отчопли" лещата от тях още по-лесно ако е подвижна.
Моделите с вградено LED осветление също ги изключих - повечето са или прекалено големи (разбирай видими или грозни) или прекалено .. "Китайски" ;)
Смятам, че ако трябва по- добра светлина на камерата нощно време, по-правилния вариант е замяна на осветителите за задната светлина отколкото директно осветление от камерата. Виждал съм приятели да сменят с "ксенонови" задните светлини, с което при движение назад наистина се вижда МНОГО повече. Не ми допада визуално, но след като сложа моята камера и разбера как се вижда вечер с нея с в стандартния вариант, ще премисля дали е нужно и дали си заслужава подмяна на задните светлини и с какви точно!

Този модел избрах аз - по снимки и описание, изглеждаше ми най- близък до представата за "оригинална" като оборудване камера:

https://www.aliexpress.com/item/CCD-HD-universal-Car-rear-view-camera-car-parking-backup-camera-reversing-camera-color-night-vision/32314319573.html?spm=2114.01010208.3.11.SM9rO0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_3_10152_10065_10151_10068_10136_10137_10060_10138_10155_10062_10156_10154_10056_10055_10054_10059_10099_10103_10102_10096_10148_10147_10052_10053_10142_10107_10050_10051_10171_10084_10083_10119_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10181_10037_10032_10078_10079_10077_10073_10070_10123_10120_10124-10120,searchweb201603_2,afswitch_1_afChannel,ppcSwitch_2&btsid=c41144bb-73c3-4e4f-9dac-c2eae350782b&algo_expid=fa2bad3f-6e8a-4eac-a20a-bb3da6ed4568-1&algo_pvid=fa2bad3f-6e8a-4eac-a20a-bb3da6ed4568

При монтажа има 2 варианта.
И двата са свързани с немалко разглобяване- по равно както за монтаж така и за прекарване на кабелите, ако искаме да няма хвърчащи такива извън заложените за инсталацията места.

Ето я и камерата,като пристигна. Учудващо тежка, при все че е китайче :)

Изображение

Физическия монтаж - като се махне лайсната с плафоните - тя се държи на 4 винта. 2 са укрепващи - непосредствено до дръжката за повдигане в средата , другите два са настрани от плафоните.

Изображение

Изображение

Резбата на камерата съвпада с резбата на винтовете, което бе +. Това ни дава възможност да процедираме в 2 варианта:

1. Навиваме камерата директно на мястото на винта - в ляво или в дясно от дръжката (посоката е по лично предпочитание, аз избрах в дясно).
Плюсове: запазваме оригиналната логика за крепеж, като ползваме гайката с резба , предвидена на съответното място. Камерата се монтира с навиване и внимателно пристягане, като ПЪРВО се прекарват кабелите ПРЕЗ канала за резбата.
Минуси: с обратно завъртане / развиване, всеки любопитен може да я отвърти от това положение. Най- често, любопитни детски ръчички могат да направят беля, ако колата нощува на открито. Резбата не е достатъчно дълга, за да мине и излезе от гайката в задната страна, за да се сложи контра-гайка от зад - при свалени кори има достъп до мястото и теоретично, при достатъчно дълга резба, отзад може да се законтри и този минус да не съществува. Конкретния модел обаче не може.
2. Не ползваме един от двата крепежа. Така, разпробиваме подвеждащата шайба с гайка в предната страна, за да може винта на камерата + зегерката и гайката, да бъдат пристегнати ЗАД лайсната с плафоните и отзад да не опира в оригиналния предвиден крепеж. Също, предварително прекарваме кабелите през канала на резбата.
Плюсове: монтажа на камерата е директно на лайсната с плафоните. При нужда от замяна или друга интервенция, необходимо е само свалянето на лайсната с плафоните, а не както в при вариант 1 - триъгълника(ако има там) и кората+дръжката от вътрешната страна на капака. Освен това, след като е добре стегната отзад, няма опасност любопитните ръчички да си играят с въртенето и.
Минуси: единия крепеж вече не е в играта. Лайсната с плафоните остава да се държи на останалите 3 торкса. Усилието при повдигане на капака обаче е обратно на посоката на стоене на камерата/лайсната, така че няма създаване на напрежение при липсващ крепеж. Другия винт е сравнително близо и успява да обере.
След като пристегнах 3-те винта, лайсната с камерата стои достатъчно здраво, без увисване, халтавене или препукване на пластмасата при повдигане за отваряне на капака, при условие че единия крепеж липсва - това ми бяха основните притеснения в този вариант, но съм доволен от резултата.

После окабеляването - може да бъде пуснато набързо и без да се спазват оригиналните места по инсталацията, може и да се спазят но с прерязване и свързване на някои места, длъжни бяхме да пробваме най- трудния вариант: спазване на оригиналния път за окабеляването и без рязане и снаждане никъде.
За целта, най- много игра на нерви и време отидоха за да изкараме пиновете на инсталациятя към задния ляв стоп, от самата му букса. Наложи се, понеже буксата на камерата към окабеляването не може да мине през гъвкавите изолации до лявата панта, ако вътре в нея са стандартните кабели - няма толкова място.
Целта постигнахме като изкарахме пиновете, изкарахме инсталацията към стопа от изолациите, първо вкарахме буксата да мине през тях, после обратно кабелите на инсталацията, после пиновете обратно в буксата затваряме защитата и гъвкавите елементи, всичко си отива по местата където е било и готово.

Изображение

Също, докато пантата и около амортисьора е свободно от кабели, момента е идеален за почистване около тях понеже се събира много мръсотия + влага.

Изображение

Това с окабеляването е доста изнервящо, но пък ако се стигне дотам, можем да си решим АКО ИМАМЕ проблема по инсталацията със задните светлини - на много 9-5ци, заради гъвкавата чупка която правят кабелите покрай пантата с отваряне/затваряне на капака, кабелите са протрити/прекъснати и има драми със светлините. Моята си беше Окей, но след проверка чувството е още по- гот.

За проблема говорят в това случайно видео, някой ако няма информация и не знае че е към дискутираните често проблеми за модела ..

https://www.youtube.com/watch?v=a0zMc2wNcx4

Това е за самата камера. Кой, на какво устройство или дисплей ще я връзва, си е отделна тема.

Аз съм избрал варианта с универсална 7" мултимедия и имам още малко време за да завърша всичко, до почти фабричен вид и изглед.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 21, 2017 3:55 pm

Автомобил: Saab 93
Следя проекта ти с интерес и съм любопитен какъв ще е крайния резултат. Предполах и аз че към фабричния дисплей няма възможност за такава добавка. Обмислям вариант да се сдобия с някой андроидски китаец, който да може и карти да му качвам и назад да гледа :)

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Безделие » Полезно

Напиши нова тема Отговори на тема