Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Невероятен разход на гориво
МнениеПубликувано на: Пон Юли 31, 2017 8:31 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-3 1.8t; ex-SAAB 9-3 2.2 TID
Здравейте,
от няколко дни съм собственик на Saab 93 1.8 бензин с първа регистрация 2008 година. След като днес я обслужих- (масло двигател, масло автоматични скорости, филтри, дискове, накладки, биалетки, свещи) реших да ресетна това, което се показва като среден разход гориво. Показваше 9.3 смесено. Таа след като ресетнах да почне да засича наново, това което се показва като разход при 10 километра изминати е 22 литра... като по някое време се показваше 28, 26 и така нататък при положение че не вдигам над 2к обороти. Няма как според мен това да е реален разход. Някой да даде малко повече светлина за това поведение? И какво трябва да се очаква от тази кола като разход градско и извънградско при разумно каране?

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Невероятен разход на гориво
МнениеПубликувано на: Пон Юли 31, 2017 8:47 pm

Аватар

fir3hand написа:
Здравейте,
от няколко дни съм собственик на Saab 93 1.8 бензин с първа регистрация 2008 година. След като днес я обслужих- (масло двигател, масло автоматични скорости, филтри, дискове, накладки, биалетки, свещи) реших да ресетна това, което се показва като среден разход гориво. Показваше 9.3 смесено. Таа след като ресетнах да почне да засича наново, това което се показва като разход при 10 километра изминати е 22 литра... като по някое време се показваше 28, 26 и така нататък при положение че не вдигам над 2к обороти. Няма как според мен това да е реален разход. Някой да даде малко повече светлина за това поведение? И какво трябва да се очаква от тази кола като разход градско и извънградско при разумно каране?

Edit: при 10 изминати километра показва разход от 22литра/100 км. Това го показва при нормално каране.А да и колата е 150 к.с

Последна промяна fir3hand на Пон Юли 31, 2017 8:54 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юли 31, 2017 8:52 pm

Аватар

Автомобил: Saab 95 2.3t
Спри да гледаш и си карай , не се филмирай излишно ти за 10 км какво очакваш да ти покаже а и градско :wink:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Юли 31, 2017 8:55 pm

Аватар

maikallllll написа:
Спри да гледаш и си карай , не се филмирай излишно ти за 10 км какво очакваш да ти покаже а и градско :wink:

еми с моето "пенсионерско" каране очаквам градски разход между 10-12 за този двигател :? не 22 :D

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 31, 2017 9:19 pm

Аватар

Автомобил: 9-3, 2.0t, Sport-combo
Здравей колега, и аз от скоро съм щастлив собственик на 93, 2.0 турбина, газ-бензин; Разходомера ми показва 16 до 28 средно :roll:
След изминати вече почти 1000км. бензин градско 11, магистрала 8.5~9, газ с 2.5 отгоре; Честито и дате слуша!
Удоволствието цена няма :yahoo

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 01, 2017 1:33 am

Аватар

Автомобил: SAAB 9-3 SS
Значи като видя 10-11 градско и се сещам за лафа на майстора дето ми прави ходовата част: "Масло или вода". Карам същата 1.8t 150 коня 5-степенна ръчна кутия и градско (София) в час пик на борда през лятото пише 14.5~15.5 реално е с около 0.5~1 литър отгоре (на газ около 16-16.5), зимата съм стигал и до 19л. ама колата се кара в град София и не съм очаквал 2.0 бензин(камо ли турбо) да харчи 10л. За справка:
1. SAAB 9-3 1.8t (150 коня, сега 210коня) градско 15.5л./100км. магистрала 10л./100км.
2. Mercedes e200 (w210 136 коня) градско 14л./100км. магистрала 8.5-11л./100км.
3. Micra k11 1.3 (75 коня 1998г.) градско 10л./100км. магистрала 5л./100км.

Това са колите в семейството и всичките са карани от мен по едни и същи маршрути, карам според ограниченията (макс +15км./час), както виждаш разхода не е малък но според мен за градски(адски) цикъл трябва да сменим формулировката от литра/100км. на литра/час

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 01, 2017 9:38 am

Аватар

Автомобил: 93 MY99г 2.2TiD-150hp;9-5 Aero MY01 280hp
Над 20 звучи плашещо, но си зависи и от маршрута и колко стоиш на едно място в задръстванитята.
Първите 10-на километра не мери особено вярно - натрупай още малко десетки и сравни.
Стоенето на едно място с работеща кола доста вдига стойностите и съм виждал и аз подобни в началото докато не се натрупа повече движение.

Препоръчвам като посочваш разхода да посочваш и средната скорост по борда, че с много ниска средна скорост вади много висок разход.
Ако ти е около 10 до 15 км/ч и имаш основно тръгвания хич няма да ме изненада.

Виж и някъде диагностика да не се налага още нещо да се смени - имам бегли спомени, че на някого му беше давало много голям разход заради ламбда сонда (но ще да е било при разговори за 9-5, а не за 9-3 SS най-вероятно), но разбира се може да се бъркам тъй като не ги разбирам тези неща и при проблеми отивам при разбиращите хора, които да оправят колата ;)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 01, 2017 5:04 pm

Аватар

въпрос понеже съм начинаещ с автоматика- ако използваш типтроника това дали ще намали разхода и в какви ситуации се иползва?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 01, 2017 6:54 pm

Аватар

Fitso написа:
Значи като видя 10-11 градско и се сещам за лафа на майстора дето ми прави ходовата част: "Масло или вода".

Даже от време на време понастъпвам турбината в червено от светофар до светофар. Четири пъти засичам на пълен резервоар
до горе след 100км -11литра без една идея, разходомера изобщо спрях да му обръщам внимание. Не се и съмнявам, че ако се бях
качил на тази кола преди 10 години щеше да ми харчи 16 :lol:

За справка, колите в семейството:
Volvo S80 Карам аз - градско 8, кара брат ми 11.
Astra GTC Карам аз - градско 11, кара брат ми 13.
Сааба не го давам :wink:

* За уточнение неговия маршрут е до бизнес парка по околомръсното.. Аз съм до центъра на центъра. :hahaha

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 01, 2017 10:54 pm

Аватар

BBGun написа:
Fitso написа:
Значи като видя 10-11 градско и се сещам за лафа на майстора дето ми прави ходовата част: "Масло или вода".

Даже от време на време понастъпвам турбината в червено от светофар до светофар. Четири пъти засичам на пълен резервоар
до горе след 100км -11литра без една идея, разходомера изобщо спрях да му обръщам внимание. Не се и съмнявам, че ако се бях
качил на тази кола преди 10 години щеше да ми харчи 16 :lol:

За справка, колите в семейството:
Volvo S80 Карам аз - градско 8, кара брат ми 11.
Astra GTC Карам аз - градско 11, кара брат ми 13.
Сааба не го давам :wink:

* За уточнение неговия маршрут е до бизнес парка по околомръсното.. Аз съм до центъра на центъра. :hahaha

Колега незнам на колко си години ама последният път баща ми вика на един негов приятел: " Моят Мерцедес гори градско 10/100" аз седя и се хиля като зелка. Това с: " Не се и съмнявам, че ако се бях
качил на тази кола преди 10 години щеше да ми харчи 16 :lol:" надявам се не се опитваш да ме обвиниш в келешлък защото ако е така не си много прав (90% съм с дете на задната седалка).

П.П Мога да добавя коли който съм карал през годините (дизел)
1. Ланчия Либра 1.9 105 к.с 9л./100км градско
2. Рено Лагуна 2 1.9 120к.с(160к.с след чип) 9.5л./100км. градско
3. Пежо 307 1.6 110к.с 6.5л/100км. градско
4. Шкода Окатавия 1.9 105к.с(помпа-дюза) 8л./100км. градско
и така малко още бензинови...
5. Мерцедес C200 kompressor(автомат) 17-20л./100км. градско
6. Мазда 6 2.3 4х4 (автомат) 162 к.с 20+л./100км градско (с прецакан автомат)
и още доста коли които вече отиват доста над 300коня и няма смисъл да споменавам. Така, че за мен разход от 15-16 в София в час пик е нормален ... пък нека във Голф форума да ми се смеят и да обясняват как голф VR6 дава 6/100 градско.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 02, 2017 10:19 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-3 Estate 1.9TiD Hirsch
На питането на колегата - играта с типтроника едва ли ще спомогне за намаляване на разхода. А и не знам до колко е полезно. Послушай колегите - засечи я на "пълно-пълно" след 100 км. в града и това е. 5- или 6-степенен ти е автомата? Лично аз съм очарован от моя 6-степенен японец. Малко спортно се държи като за дизел - все гледа да е в малко по-големи обороти от нормалните (за мен).

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 02, 2017 10:54 am

Аватар
багериста
багериста

Автомобил: SAAB 9-5 2.0Turbo-Deviltune custom stage
Писало се е не един и два пъти-компютърът се доближава до изчисляването на реален разход чак след изминаването на поне 500 километра! Иначе на мен ми е показвал и 2,5/100 :?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 02, 2017 11:34 am

Аватар

Fitso написа:
Колега незнам на колко си години ама последният път баща ми вика на един негов приятел: " Моят Мерцедес гори градско 10/100" аз седя и се хиля като зелка. Това с: " Не се и съмнявам, че ако се бях
качил на тази кола преди 10 години щеше да ми харчи 16 :lol:" надявам се не се опитваш да ме обвиниш в келешлък защото ако е така не си много прав (90% съм с дете на задната седалка).

Извинявам се, нямах желание да прозвучи така. Исках да кажа, че разхода е абсолютно относителна стойност.
Факторите са непреброими, като качество на гориво, изправна ходова част, маршрут, шофьорски навици, гуми и т.н...
На мен ми се стори, че не аз се заяждам с "Масло или вода" :roll: А на разходомера на моя сааб аз доверие нямам.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Авг 04, 2017 8:22 am

Аватар

Не съм се обидил, ама утре някой ще прочете темата ще види 10-11 разход градско и след като си купи кола ще има поредна тема с надпис "Помощ колата ми има проблем...харчи много градско". А и както казах това е лафа на моя майстор, не е насочен към теб.

Малко по темата на колегата, автомата винаги харчи малко повече от ръчните скорости(поне автоматите с които съм запознат), градския разход е абсолютно относително понятие(в София 15-16 през лятото зимата до 19 съм постигал) затова пълниш до горе на бензиностанция минаваш 100км извънградско (може и 200 и повече) наливаш отново и ако извънградско с нормално каране разхода е фрапиращ тогава търси проблеми(мое мнение). Борда на моят СААБ е що годе верен обикновено -0,5л до -1л показва от реалния разход(говоря за бензин).
Това с 500км. не го вярвам, защото моята и след 15-20км. си показва нормално.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Авг 04, 2017 9:13 am

Аватар

Автомобил: saab 9-3 2.2 tid; suzuki xf 650 freewind
Карал съм 60 хиляди километра фокус екобуст с еднолитров трицилиндров мотор- последно поколение и разхода бе 7,5... ни повече -ни по-малко! Колко да гори двулитрово турбо на повечко километри ?! Наистина не нулирайте сида и си карайте един месец, тогава ще получите усреднен разход! Турбомотора има повишено износване на детайлите и това се отразява на производителността му ... и все пак колата сигурно е отлична, но трябва време за да се уверите в изправността и и чак тогава бройте минусите , а съм сигурен че има и безспорни плюсове ! Успех!

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема