Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Бензин или дизел 9-3
МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 1:02 pm

Автомобил: Друг
Здравейте, от известно време се заглеждам по SAAB, като кола и концепция, никога преди не съм им обръщал особено внимание, защото никой в мойта среда не е карал такова. Четох доста инфо в българските и английските форуми, като най-очарован останах от кабриото, но в крайна сметак се спрях на седана. От както се разделих с любовта на живота ми на колела, Lexus is200, не мога отново така да си харесам автомобил. Минах през мазда 6 2.3 :swear: - за мен не става! Сега съм с Audi a6 c5 2.4 quattro, комби, прилична, но нищо повече.

А сега по темата, гледам из европа дизеловите и дори и бензиновите турбо SAАB са с много апетитни цени, обмислям силно вноса на едно такова и да разкарам Аудито :D .
Отнсоно изпълненията, разбрах, че разлика има в оборудването, а има ли разлика в окачването между Aero / Vector?
Бензиновото турбо 2.0T или някъде го пишат 1.8T, държи ли на газ?
Има ли някаква фрапираща разлика, между двата дизела, като здравина и проблеми?
Ръчната кутия има ли някакви прболеми?
Понеже, като ходих в сервизи с лексуса ме гледаха с един такъв странен поглед :shock: , как е с SAABA?
И на последно място - как е сглобката на таблото, тропане, скърцане или други шумове?

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Бензин или дизел 9-3
МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 3:35 pm

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
Привет и добре дошъл! Съдейки по това какви коли си имал досега, по добре се насочи към бензинов турбо СААБ. Апетитните цени да не те привличат много, защото после си имаш една инвестиция в новата покупка от порядъка на 3-4000 лева, та и нагоре. Зависи на какъв екземпляр ще попаднеш. Но, обслужван, поддържан редовно СААБ, не е с апетитна цена, да знаеш. Относно нивата на оборудване Aero и Vector, има разлика, но и тук нещата са доста относителни. Всичко зависи от това колко пари е платил първия собственик на колата, с какви екстри я е поръчал от магазина. В тази връзка въпреки, че Aero се води по богато оборудване от Vector, можеш да се намери бедно Аеро и богат Вектор. Иначе разлика в окачването има, като при Аеро е по ниско. За бензиновите 1,8t и 2.0t - да, това реално е един и същи мотор с различен софтуер и турбина, от там и с различни коне в обора. За дизелите - кои два дизела визираш - 1,9 (150 коня) и 2,2 125 (коня) или 2,2 125 (коня) и 2,2 115 (коня)? Който и да визираш все тая, здрави дизели са, като първия е от по-ново поколение common rail, с ангренажен ремък. Здрав, пъргав и икономичен мотор, който носи на тунинг извращения. Другите два дизелови мотора са здрави говеда, малко по-шумни, с повечко вибрации и малко по проблемна периферия (разбирай ГНП-то и EGR-a). Нямам наблюдение върху ръчните скоростни кутии, монтирани в СААБ (и двата ми СААБ-а с автомати), но не съм чел/чул/разбрал/видял някой да е имал проблем с тях. Относно сервизите, щом с Лексуса са те гледали странно, чакай да видиш със СААБ-а ... хаха.... хаха.. :laughing :hahaha т.нар. майстори се чудят какво ли е това животно, паркирано пред тяхния сервиз. Ще свикнеш, имаме си "продворни" сервизи с подходяща техника, разбиращи хора и те така.... ходим си при тях!
Lazo написа:
... И на последно място - как е сглобката на таблото, тропане, скърцане или други шумове?
Това при 93 няма как да го избегнеш. Има си пластмаса, не е като без хич. Поскърцва, потропва от време на врем, все ще има някой дразнител. Ако не ги искаш тези неща, насочи се към следващия модел. Хайде, остани си със здраве, успех ти пожелавам и дано скоро станеш част от нас!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 4:23 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0 MY'97
Малко уточнение. :)

Ibraim написа:
...... За бензиновите 1,8t и 2.0t - да, това реално е един и същи мотор с различен софтуер и турбина, от там и с различни коне в обора.......

Разликата между това, което се води 1.8t , 150 к.с. и 2.0 с малка буква t, 175к.с. е само в софтуера, хардуера е 1:1 еднакъв, включително и турбината. ;)

Ibraim написа:
..... За дизелите - кои два дизела визираш - 1,9 (150 коня) и 2,2 125 (коня) или 2,2 125 (коня) и 2,2 115 (коня)?..

2.2, 115 коня няма в sport sedan-a.
A едното от предходните 2.2 трябва са се коригира на 1.9, 120к.с.

Ръчката няма проблеми, дори и при "позасилена" с тунинг кола.

Aero-то е с по-големи спирачки и спортно (по-ниско) окачване.

За салона, има си шумове. Мен ме дразни подлакътника, че скърца като се облегнеш, като поне за мен проблема не е толкова в шума, а в това, че са го направили така.
От таблото в моята кола не чувам нищо изнервящо като шум.
Макар, че там "пипнах" малко може би главните виновници за него- корите на предните колонки.
Дръжките на вратите отвътре и те припукват като ги стиснеш.
Абе години на налагане на икономии от янките. :)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 4:40 pm

Автомобил: Saab 9-3 SS
И аз да се включа - преди 3 г. се отървах от Сааб-93 SS. 2,2 тид. 125 к.с. След което се метнах и аз като теб на Лексус ис200и до момента в който не го продам. Защото въпреки изтрещалия дизелов кюмюр, любовта ми към марката си остана во веки. Като това е най вече свързано с комфорт, сигурност , традиция, пъргавина и възвишено усещане зад волана особенно на безинов такъв. Не че нещо за Лекса, но ми е тесен, тромав,зимата е гола вода с това задно, а иначе са си нечупливи. Затова гледай смело напред към Сааб, и аз чакам заветния момент за да се сдобия С 95-ца VECTOR поне.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 5:17 pm

Ibraim написа:
Привет и добре дошъл! Съдейки по това какви коли си имал досега, по добре се насочи към бензинов турбо СААБ. Апетитните цени да не те привличат много, защото после си имаш една инвестиция в новата покупка от порядъка на 3-4000 лева, та и нагоре. Зависи на какъв екземпляр ще попаднеш. Но, обслужван, поддържан редовно СААБ, не е с апетитна цена, да знаеш.

Така си е, после не можеш да видиш края... Попринцип едната причина да махна лексуса беше, че се обадиха куп неща със стойноста на 1/2 от колата, но пък го спуках от каране. Дори при 14-16/100, пак си го обичах. И все още съм във вътрешна дилема за бензин или нафта, но имам време, ще покарам няколко, за да си преценя.
Благодаря за топлото посрещане и описателното мнение! :wink:

HURRICANE написа:
За салона, има си шумове. Мен ме дразни подлакътника, че скърца като се облегнеш, като поне за мен проблема не е толкова в шума, а в това, че са го направили така.
От таблото в моята кола не чувам нищо изнервящо като шум.
Макар, че там "пипнах" малко може би главните виновници за него- корите на предните колонки.
Дръжките на вратите отвътре и те припукват като ги стиснеш.
Абе години на налагане на икономии от янките. :)

Аз и за това писах на последно място, има си и решения за проблема все пак. Благодаря за инфото! :wink:
онуфрий написа:
И аз да се включа - преди 3 г. се отървах от Сааб-93 SS. 2,2 тид. 125 к.с. След което се метнах и аз като теб на Лексус ис200и до момента в който не го продам. Защото въпреки изтрещалия дизелов кюмюр, любовта ми към марката си остана во веки. Като това е най вече свързано с комфорт, сигурност , традиция, пъргавина и възвишено усещане зад волана особенно на безинов такъв. Не че нещо за Лекса, но ми е тесен, тромав,зимата е гола вода с това задно, а иначе са си нечупливи. Затова гледай смело напред към Сааб, и аз чакам заветния момент за да се сдобия С 95-ца VECTOR поне.

С лексуса едно леко нагорнище в снежна София така ме победи, че хората ми се смяха. Въпреки, че на -25 на Пампорово успях да се измъкна без поражения. :lol:
И понеже не искам да се връщам назад, мисля да пробвам със Saab

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 23, 2017 6:30 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Lazo написа:
....Дори при 14-16/100, пак си го обичах....

Предполагам, че това е градско? Колко коня беше колата?
Ако не те бърка такъв разход, то бензин, ръчка, с тунинг ще гори по-малко. :)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2017 1:57 am

HURRICANE написа:
Lazo написа:

Предполагам, че това е градско? Колко коня беше колата?
Ако не те бърка такъв разход, то бензин, ръчка, с тунинг ще гори по-малко. :)

Това ми беше градския разход в София на бензин, мотора на лекса е 2.0 редови шестак 155 коня, върви колкото ярси 1.4, а гори като яхта.
Ако си намеря бензинов читав екземпляр ще съм най-доволен.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2017 7:27 am

Аватар

Автомобил: 9-3 2.8V6 Aero
:o странно как всеки минава през няколко марки докато попадне на сааб :)
Аз също минах през мазда 6... не лоша кола, но не беше "моята" кола
С сааба е подобно в сервизите като цяло понеже тук в Бг сме малко тесногръди :(, но в всеки Окръг на страната има по някой който разбира от сааб и нещата се случват така да се каже.
Ако искаш да ти е кеф наистина си търси бензинов с турбо. До колкото зная всички търпят на газ стига газаджията да нее неандерталец :rofl:

NOW Saab 9-3ss 2006yAero 2.8V6- Самолет на LPG+obd2 Made by Me

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 24, 2017 10:46 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Lazo написа:
Lazo написа:

Това ми беше градския разход в София на бензин, мотора на лекса е 2.0 редови шестак 155 коня....

Eха.... поне на това, с което съм свикнал, за мен си е разход като за Saab, турбо-бензин, ама с коне по две на тези. :)
Моя опит с почти подобна мощност (както казах, горната горе-долу Х 2), тук в града, вярно че нямаме задръствания като при вас, но пък с каране без никаква мисъл за икономия, разхода ми е под 14.00 зимата.
По резервоар, с напълнени 55л. - около 400 км. По SID (дисплея на борд компютъра) цяла зима, при нулиране веднъж месечно - около 13.5л/100км.
Да отбележа, че съм с ръчна кутия.

Не съм успявал да се удържа и да тествам с икономично шофиране колко ще изкарам с един резервоар, но със сигурност резултатите ще са смайващи за тези, които не са карали такава кола. :D

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Мар 25, 2017 10:29 am

Автомобил: Saab 9-3 SS
Много си прав, и на мен ми писна да карам съшото - 155 к.с. горящи 15-17л. на 100 градско, понеже съм с автомат. И това е една от причините, също която ме връща пак към Сектата. Само Сааб-95 бих си взел, нищо друго. Така че колега- Lazo, ако можеш направи още един компромис със себе си и направо скачай в 95, защото емоциите свързани със Сааб показва, че повечето от притежателите на марката са преминали от 93 на 95-ца , и съответно от дизел на бензин.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 28, 2018 3:32 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Автомобил: ex 9000, 9-5 2.3 aut. Devil Performance
Статията е обобщена, но важи и за нас предполагам. -
https://fakti.bg/avto/312430-benzinov-i ... da-izberem
Предпоследният абзац е най-интересен -
Публикувано във факти.бг:
Изводи и препоръки

Естествено и двата вариант си имат плюсове и минуси. Дизеловият е по-скъп за поддръжка и обслужване, но пък е по-икономичен, особено извън града. Така че ако изминавате над 30 000 км на годишна база, то дизелов вариант е оправдан за вас. Но ако управлявате автомобила си предимно в града, а на година въртите пробег от порядъка на 10 - 15 000 километра, то определено е по-изгодно да заложите на бензина.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 28, 2018 5:48 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5, MY 2000 Aut, 200 hp, Saab 9-3, C
Естествено, че бензин-турбо!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Юни 29, 2018 9:06 am

Аватар

Автомобил: Saab 93 Aero Convertible , Saab 93 2.2 Tid
Дизеловият ще ме прощавате , не е по-скъп за поддръжка , ако е старият агрегат( мотор с верига и една помпа, а не 4-6 като комънрейлите) и си върви доволно...и си е сигурен като Сааб и си върви доволно!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2018 12:28 pm

Автомобил: SAAB 9-3 1.9 TiD 2008
Аз съм супер доволен от дизел-а, да има много неща, който са потенциални да се отремонтират, но ако поддържаш колата съвестно, няма големи поводи за притеснение. Отностно вървенето и разходю, нямам забележка, особенно след интервенцията на Илчо. Наскоро един колега с 2.0 T ме пита как така съм го оставил на заден план и то не с малко : :angel: :turbo

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Юли 03, 2018 12:37 pm

Аватар

Автомобил: Saab 93 Aero Convertible , Saab 93 2.2 Tid
Дизелите си имат серозни предимства в ежедневието, а 1.9 в спортседана има и серозен въртящ момент - колкото на Аерото на практика , но е двигател с много датчици , с части работещи в екстремно натоварване, без баланс валове...все неща, които го правят малко страшничък за дългосрочна експлоатация!

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема