Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: автоматична скоростна кутия моля за съвет и мнения
МнениеПубликувано на: Чет Юли 31, 2014 6:25 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-5 AERO'03 10x to the Devil
Пиши пак след 1 г. и 20 000 км. Това ще бъде доказателство за добре извършен ремонт.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 31, 2014 11:32 pm

Аватар

Автомобил: saab93
ЗДРАВЕЙ КОЛЕГА нека не бъдем скиптично настроени, вярвам че в БЪЛГАРИЯ все още има качествени майстори и свестни хора а за въпросните километри вече съм на 15 000км. след ремон,няма гаранция че нова от магазина нама да се укоти на 10 000 всичко е късмет, жена и кола на късмет :rofl: хаде със здраве :cheers:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 06, 2014 2:52 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 95 Arc 2.0t MY2002
marinc4 написа:
автосервиз ВАРНА майстора се казва ЦАНКО ДОКТОРОВ

Колега, може ли по-конкретна информация за сервиза?
Дали не е това: http://www.midavto.com/

If you're sitting in a Saab.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Авг 09, 2014 12:52 am

Аватар

Автомобил: saab93
да колега същата е майсторър се казва ЦАНКО ДОКТОРОВ според мен са най- добрите във Варна не искам да обиждам никоя фирма или сервиз,това е лично мое мнение,сервизът разполага с последна дума на техниката извършват всякъкви ремонти и прочие, аз съм доволен от тях

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 02, 2016 4:40 pm

Аватар

На следящите темата споделям борбата и успехите с ритането.
На кратко, проблемите са два - закъсняло превключване към директна + усилващо се ритане; придърпване от 2-ра към 3-та.
Вторият проблем не е толкова страшен, по-скоро неприятно усещане.
Първият проблем обаче се влошава, като в крайна сметка къса някакъв тампон между скоростите и двигателя и тогава ритането става брутално.
В следствие на около половин година трябваше да сменям тампона.

Най-напред реших да рискувам и дадох колата на сервиз за автоматични скорости в софия (те потвърдиха, че ремонтират точно такива - Айсин, но не бяха пипали СААБ). Свалиха кутията, разглобиха я, прегледаха (казаха, че изглежда много добре), смениха масло (въпреки че било чисто), "разцепиха" и рециклираха хидросъединителя и събраха всичко обратно за 3-4 дни. Ритането обаче си остана. Евала на хората, защото не ми взеха пари за скъпите процедури, а си платих само сменен тампон.

Рехиш, че явно ще се оправям сам. Заех се със събиране на информация. 3-4 месеца четох и гледах разни видеа по въпроса. Оказа се, че в САЩ има доста модели с такива скоростни кутии и хората си имат същите проблеми. Та там са открили основните причини за проблемите с ритане и придърпване и даже са се нароили фирми и фирмички които предлагат решения.

Проблемът, както много тук знаят е в "мозъка". Но кое точно в мозъка? Има 3 по-големи електромеханични клапи за регулиране при различни комбинации от превключване и 5 по-малки за всяка от скоростите (аз съм с 5-степенен 9-5 2002). С две думи, известно време след каране на колата, когато маслото в автомата загрее, се загряват и подвижните цилиндрични части на тези 3 клапи. Металът се оказва е кофти и се разширява, като освен това с времето отделя фини стружки по концентричните втулки, по-които се движи. Така всичко се зацапва и плавното движение е блокирано. Клапите се управляват с ток. Явно компютърът, подавайки ток вижда, че клапанът не задейства и подава повече ток (част от адаптацията). В един момент клапата се "отпушва" и превключването става рязко. Съответно ние усещаме забавяне и после ритане.

Има няколко варианта за отърваване от проблема. 3-те клапи (черна, зелена и синя) се предлагат нови или рециклирани и цената идва около 500 лв. Има обаче други фирми които предлагат комплекти за рециклиране. Излиза около 200 лв за трите клапи. Тъй като не бях сигурен какво ще се получи, избрах втория вариант.
Тук искам да отбележа, че нямаше да се спрява без компетентната помощ на Сааб Аеро сервиз, където мозъкът беше отворен, клапите свалени, почистени, капсуловани наново и обратно поставени. Всичко се случи за по-малко от един ден.
Като резултат: вече повече от половин година карам с напълно оправен проблем номер едно, който е и по-страшният според мен. За това съм изкллючително доволен. Независимо дали колата е загряла или студена, проблем няма.
За съжаление, явно не съм почистил както трябва една от клапите (зелената или синята) и проблем номер 2 все още присъства, въпреки че, се държи по-различно от преди. Възможно е също и причината изобщо да не е там. Ако не се влошава, повече няма дапипам.
В крайна сметка ако след време пак се появи и първият проблем, ще купувам три нови клапи. Една от фирмите твърди, че използват съвсем друга сплав за подвижните части и гарантират, че издържат във времето.

Ето линк към комплекта за рециклиране на клапите: http://www.transgo.com/products.php?cat ... duct_id=61
Съдържа инструкции и даже някои части за самия мозък, но тям не посмях да пипам. Уплаших се като видях на колко части се разглабя.
Успех ви!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 02, 2016 5:58 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Много ценна информация - благодарности на колегата, че е подредил и описал така добре!
Аз да допълня, че като крайно решение може да се смени и мозъка, при което логично изчезват описаните проблеми. За разлика от преди, вече се намират по чужбина за скромна четирицифрена сума.
Който и от вариантите да се избере, мисля че безпроблемният пробег би трябвало да се изразява в поне едни 150-200 000 км, което е добре.
Любопитен съм и как се процедира при износване на вътрешните чаркове, които неминуемо ще се предадат един ден, при положение че карам с около и може би малко над 400 Nm. Но доколкото знам, много сервизи се справят с тези кутии, има и ремонтни комплекти, така че профилактиката е възможна. Важното е човек да попадне на съвестни майстори.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2016 12:17 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 2,0t - Deviltune
[quote="braykov"Ето линк към комплекта за рециклиране на клапите: http://www.transgo.com/products.php?cat ... duct_id=61
Съдържа инструкции и даже някои части за самия мозък, но тям не посмях да пипам. Уплаших се като видях на колко части се разглабя.
Успех ви![/quote]

За http://www.transgo.com/products.php?cat ... duct_id=61 знам отдавна, но никой не пожела да изпробва с този кит, Дидо също, а хората, които са го пробвали са адски доволни. Естествено, това по мнения на чужди сайтове. Просто вижте цената на кита и я сравнете с цената на цял един т.н. мозък, спестява се много.
braykov, забравил си да кажеш, че този кит е само за 5 степенна автоматична предавателна кутия.
Също така, това е линк на производителя и частите се купуват от други сайтове на дистрибутори (търсете помощ от Гугъл), а също така, беше написано да не им се звъни в почивни дни, някъде в сайта :D .
Моето мнение е, че трябва да се използва този кит и е крайно време някой, който има проблеми с кутията си (5 степенна), да го направи.
Хора, не се страхувайте от нещо ново.
Боби

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2016 1:12 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
Извън темата:
Bobimihi, като си мисли че е толкова лесно, да пробва той лично. Аз ще му осигуря условия. Лично аз не смея да накарам някой да даде толкова пари, без да съм сиурен в успеха. Нагледах се на неуспешни ремонти от специализирани сервизи. Дори такъв случай имаме от преди 3 дни

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Авг 04, 2016 9:57 pm

Аватар

bobimihi написа:
забравил си да кажеш, че този кит е само за 5 степенна автоматична предавателна кутия.

Ами писах, че аз съм с тази кутия. Не исках да се разпростирам повече и затова съм дал като линк самия производител. Те имат за най-различни модели и вярвам, че всеки който се реши на тази стъпка, ще си намери и поръча съответния комплект. Наистина от тях не може да се поръча но Гугъл показва доста онлайн магазини, които го предлагат. За съжаление не намерих такъв в европа и го чаках от САЩ.
Мога да препоръчам този метод за ремонт именно защото ми се струва най-евтин и безобиден. В крайна сметка бях решил, че дори нещо да не се получи с клапаните, винаги мога да поръчам нови. Действително, тези няма да бъдат вечни и ще се стигне и дотам, но при всяко тръгване се наслаждавам на това колко плавно и неусетно поема на директна. След 7 години мъки с това ритане, мисля че напълно си заслужаваше рискът и усилията.
Ето, че и Девил предлага услугите си. Все пак мозъкът не се разглабя. Единствено трябва да се източи маслото и да се свали капака на мозъка. Самите клапани се махат и слагат много лесно след това. Всичко това го направиха в сервиза. Аз единствено направих самото почистване на втулките. И това си беше мой риск и съответно си поех отговорността. И си заслужава.
Яд ме е като помисля, колко проблеми създава нещо толкова елементарно и действително евтино за отремонтирване. Това което ползвам от комплекта е една бургия за почистване на втулките и трите капачки, с които се капсуловат отрязаните "дупета" на клапаните. В действителност се оказа, че давам стотина долара за 3 елементарни капачки. Ако има кой да ги направи тук по шаблон, много хора могат да си решат проблемите.
Вече съм много далеч от мисълта за смяна на скоростна кутия или на цял мозък. Като знам къде е причината, това ми се струва пълно безумие.
Сега се надявам в тази тема да пишат хора, които са пробвали и са се излекували. Да видим повече хвалби, колеги!

П.С. До колкото разбрах, за ритането на директна отговаря изцяло черният клапан (т.е. с черна букса) за зеления и синия беше малко мътно описано. Та ако някой иска да сменя изцяло клапан, да взима черен.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Авг 05, 2016 9:15 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Само да вметна, че един майстор ми развиваше теорията, че трите клапана били калибрирани в комплект на мозъка, т.е. смяната на един не решавала проблемите. Препредавам какво съм чул, от опит не мога да твърдя дали е така или не. Във всеки сервиз, дето са имали взимане-даване с тоя Aisin би трябвало да знаят отговора на въпрос.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Авг 05, 2016 9:44 am

Аватар

Голямото калибриране е всъщност една пружинка в предната част на буталцето която с една отвертка се регулира колко точно да е натегната.
Описано си е по сайтовете където се продават клапани - измервате си положението на регулиращото болтче на стария клапан и ако е различно от това на новото, просто донамествате с отвертка.
Тук има няколко детайла, защото обикновено това не се налага изобщо да се пипа.
Първо, тези които продават пък нови/рециклирани клапани са наясно със заводското "калибриране" на кутията, за която предлагат клапани и изобщо не се налага нещо допълнително да се калибрира. Т.е. те са извършили необходимата настройка.
Второ, ако решите да си рециклирате клапаните, пружинката отпред изобщо не се пипа. Клапанът се отваря от противоположния край, така че калибрирането не се губи.
Трето, дори калибриране на око (твърдят), че е достатъчно, тъй като компютъра си прави необходимата адаптация с продължително каране. Който иска да си направи веднага адаптация, си има съответната последователност от действия. Мисля, че повечето хора я знаят.
Има и фирми, които предлагат да им се изпратят оригиналните клапани, и срещу съответната сума те го рециклират (скъп и бавен за нас вариант). В този случай обаче и подменят втулките вътре, с такива направени от тях но от по-добра сплав. Те отварят клапана като го разкапсуловат, без да нарушават цялостта на обвивката, но имат съответните инструменти да го затворят обратно, точно както се прави при оригиналното производство. Те действително измерват натегнатостта на пружинката, за да я върнат в изходно положение накрая. Но при тях се налага, тъй като разглабят всичко.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Авг 06, 2016 10:40 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-5 2.0t Arc DTune
Здравей колега, с моя автомат имах също такава драма. Оказа се, че не кутията е проблемна, а едно устройство което я управлява наречено TCM. Аз също бях започнал да мисля за отваряне, ремонтни комплекти и прочие разходи, но след разговора ми с Дидо (за което му благодаря от сърце) се оказа че при мен TCM-a e заминал. Смених го първо с такъв от дизел, но се оказа малко по различен и не пасваше добре на скоростната кутия. След това успях да намеря много подобен на моя само че от аеро. Той вече работеше добре с леки забележки. Илчо го ъпдейтна с по-нова версия на програмата и нещата се получиха без да се налага отваряне на кутията. В твоя случай може би трябва да пробваш ъпдейт и на модула.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Авг 06, 2016 11:38 pm

Аватар

Боби още в стария сервиз предполагаше точно това. Тогава ъпдейтна с "последната" версия. Преди това бяха сменили маслото. Нищо не се промени тогава.
За проблемът при потегляне съм убеден, че е бил от черния клапан. Той беше и най-задръстен, когато го чистих. И сега директната ми е супер.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Авг 07, 2016 11:59 am

Аватар

Автомобил: 9-3 2.8V6 Aero
Случайно преди няколко дни попаднах на инфо за тези кутии и по точно за 5 степенния Айсин, в форума на Волво-бг
Откакто си търся комби 4х4 изчетох толкова много инфо в толкова сайтове и форуми,че мога да направя справочник на тема какво караме всъщност и какво сме си мислили че караме :) толкова са омесени марките помежду си ,че е плашещо...

Ето и линк към темата в Форума на Волво (доста подробна е впрочем) http://www.volvoclub-bg.com/forum/viewt ... =8&t=14541

NOW Saab 9-3ss 2006yAero 2.8V6- Самолет на LPG+obd2 Made by Me

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 18, 2017 9:04 pm

Аватар

Автомобил: 9-5 Arc 2.3t 2002
Днес разглеждах WIS и попаднах на това:
Цитат:
Technical service bulletin 440-2497
Date: Oktober 2004

General fault diagnosis for automatic transmission
Cars affected
Saab 9-5 M02-M04 with 5-speed automatic transmission

Sympthom
Hard shifting 2-3 during limited acceleration
Cause
Incorrect servo cover for brake B4
Procedure
Check the servo cover, replace if the washer in the cover is loose

Има част с номер 93187000, която не излиза на много места в интернет: https://www.esaabparts.com/saab/parts/93187000

За сметка на това с бързо търсене излиза тази тема: http://www.saabcentral.com/forums/showt ... p?t=217168
където е и това: https://docs.google.com/viewer?url=http ... -cover.pdf
И ето още малко снимки на частта от волво: https://www.ipdusa.com/products/5538/10 ... aw55-50-51

Понеже моята кола се пада точно в първите години на aw55-51sn е много вероятно да съм с оргиналната "проблемена" капачка.
Някой сменял ли е тази част и имате ли идея мога ли да разбера дали е сменяна в предишния живот на колата?

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема