Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Покупка на Saab 9-3.
МнениеПубликувано на: Чет Апр 09, 2020 2:15 am

Здравейте колеги! Дойде на дневен ред да си купим кола и от известно време гледам обяви и ми се изгледаха очите. Фен съм на шведите от много години, но така и не успях да стана собственик. Предният ми автомобил беше Вектра Ц 2.8 V6 Turbo и от многото четене из форумите има сходства в частите, агрегатите и т.н. Проблемът ми сега е, че не съм купувал кола от България от 12-13 години, а имах 3 автомобила(Nissan, Mitsubishi и Opel) през периода и бяха само от скандинавието.
Дилемата пред мен е следната! На година карам много - между 60 и 80 000, повечето е служебно, колата ще бъде фирмена. От много четене и мнения се бях насочил към Дачия, но от онзи ден си плакна очите с едни Сааб-ове и почвам да се двоумя. Фен съм на Аеро-то, но вече се начесах с Вектрата, въпреки че предполагам Аеро-то е пъти по, но слизам на земята. И дума не може да става за сравнение между Сааб и Дачия, като Дачия има + само заради това, че е бюджетен автомобил и има много суперлативи относно цена-пробег-поддръжка. Иначе друго няма, освен че са доста здрави и подлежат на здрава експлоатация. На повечето фирми автопарковете са само Дачии.
Все пак с питане и до Цариград, се стига и за това се логнах тук. Гледах няколко обяви от автокъщи:
https://m.bazar.bg/obiava-25747545/saab ... d-nov-vnos - цената е малко ниска, но ако се вземе предвид, че мисля е внос от Италия, дизел и, ако се вярва на километража, а от друга страна Сааб си е екзотика за България и повечето хора бягат от марката.
https://m.bazar.bg/obiava-26496125/saab-9-3-120k
https://m.bazar.bg/obiava-27855988/saab-9-3-1-9tdi
https://m.bazar.bg/obiava-27761547/saab ... 0k-s-sedan - специално за тези от Кентавър имам лично мнение, че може би са читави, но не се знае. Лично съм ходил и разговарял, по друг повод и останах с впечатление, че нещата са реални при тях. Но знае ли някой!
https://m.bazar.bg/obiava-26762628/saab ... 0hp-6speed
https://m.bazar.bg/obiava-23035646/saab ... tom-unikat
https://m.bazar.bg/obiava-27946795/saab-9-3-1-9tid
https://m.bazar.bg/obiava-22072959/saab ... tid-veckor
Ако някой се е сблъсквал с тези екземпляри, ще се радвам на мнение.
Бюджет нямаме все още, евентуално малко на изплащане и за това може да стигнем и до 8-10К. За същата цена може да взема Дачия след 2013 от представител в България, но за сега се спирам поради желанието да карам Сааб или в друг вариант Волво.
Изчетох много във форума и вече не знам, какво да гледам, за да нямам голяма инвестиция после. Така или иначе ще има, но да е в нормите.
Ще ви бъда благодарен за съвети и напътствия в избора на автомобил.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Покупка на Saab 9-3.
МнениеПубликувано на: Съб Апр 11, 2020 8:48 pm

Автомобил: '11 9-3 SC TTID4; '11 9-5 Aero Turbo6 XWD
Здравей,

Ако наистина имаш мерак за вземеш Saab, спри за гледаш Дачии :-) Изобщо не мисля, че може да има и дума за сравнение между двете марки.... на никаква основа.

И така, щом караш до 80к на година - вероятно най-доброто решение е да си купиш нов дизелов или хибриден автомобил. Обикновено лизингите са до 5 години, което в твоя случай са сериозните 400 000 километра (у нас обикновено имаш ограничение до 150к за този период).
В този смисъл какъвто и Saab да избереш (a той ще е с не малко километри зад гърба си) няма да ти е лесно да мяташ толкова път за година.

В резюме - ако се оглеждаш в дизеловите варианти, за мен лично TTID опциите (с две турбини) са за предпочитане. С малко ремап от мотор с обем 1.9 литра можеш да извадиш 210 коня и 450 нютона при 6 и нещо среден разход извънградско. За автомобил с тегло около тон и половина динамиката е пооооовече от прилична. А и щом пердашиш повече извън града - няма да имаш особени проблеми с DPF-a.

Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 24, 2020 10:57 pm

Scandix написа:
Здравей,

Ако наистина имаш мерак за вземеш Saab, спри за гледаш Дачии :-) Изобщо не мисля, че може да има и дума за сравнение между двете марки.... на никаква основа.

И така, щом караш до 80к на година - вероятно най-доброто решение е да си купиш нов дизелов или хибриден автомобил. Обикновено лизингите са до 5 години, което в твоя случай са сериозните 400 000 километра (у нас обикновено имаш ограничение до 150к за този период).
В този смисъл какъвто и Saab да избереш (a той ще е с не малко километри зад гърба си) няма да ти е лесно да мяташ толкова път за година.

В резюме - ако се оглеждаш в дизеловите варианти, за мен лично TTID опциите (с две турбини) са за предпочитане. С малко ремап от мотор с обем 1.9 литра можеш да извадиш 210 коня и 450 нютона при 6 и нещо среден разход извънградско. За автомобил с тегло около тон и половина динамиката е пооооовече от прилична. А и щом пердашиш повече извън града - няма да имаш особени проблеми с DPF-a.

Успех!

Tъкмо бях изгубил надежда за отговор от някой! Карам 80к за кодина, но това са всички километри - семейни и фирмени. За Дачия ми е ясно, още преди да съм го написал, тя е краен вариант. Карането ми 90% е извънградско, дори в София гледам да ходя пеша или с автобус. Питането ми беше и е относно дуракустойчивоста на Сааб, защото няма много информация. Фен съм на скандинавските марки, живял съм там - Дания, но не съм карал някоя от марките, все японско. На сърце ми е Аеро-то, но вече имах вече един подобен V6-так и знам каква цифра е поддръжката, не само на ДВГ-то. Сааб и Волво се славят като сигурни автомобили и за това съм се насочил към тях. Не съм състезател, въпреки че като съм сам настъпвам педала, но разумно и не правя фиести, все пак с V6-ка е много лесно да настъпиш и задминеш за 1-2-3. Дачията е кола и да, ще ми върши работа, но комфорт ще е нужен и пак - сигурност,защото не знам оня отсреща на колко ракии или какво е приел... Не искам нито Мерцедес, нито БМВ, нито Ауди, нито VW, то кой ли не кара подобни. Сааб и Волво се славят с надежност, здравина и сигурност за пътниците, а за последното цената е без значение. Така че предпочитам да взема някой стар Сааб или Волво и да налея някакви пари в него, но да съм сигурен в колaта си, отколкото да взема по-нова Дачия и да се набирам на волана от нерви, като ги гледам как карат, защото зад мен са децата ми. Ако можех в момента бих си взел ново Волво или Сааб, но поне в монета не мога да извадя тези пари.
Така или иначе стеснявам кръга и за сега съм се спрял на 9-3 седан или комби, но въпросът е бензин или дизел. Чета, че диzелът се обслужва по-лесно и евтино от бензина, което , звучи невероятно, но знам ли..., няма да лъжат колегите. Вактрата ми нямаше демпферен маховик на съединителя, но чета че подобно на малките Опелови ДВГ Сааб имат също, което е цифра. Имаше из форума, че ако съединителя, респективно маховика, не са сменени навреме рефлектира върху ...,а то върху ... и накрая ..., не помня всички подробности. И за това отправям питане. Сервизът също е важен. Живея в Полски Тръмбеш,но работя 50/50 Русе - София и ще е важно добър сервиз от който разбира и за това питам много и разсъждавам в питането.
Да не се разводнявам...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 26, 2020 7:35 pm

Автомобил: Saab 93
Ако гледаш дизели заради километрите, които минаваш, то по-добре гледай бензин и мисли за газова.
Мое мнение, тъй като съм имал и 9-3 и 9-5, ако ще прекарваш голяма част от времето в колата на дълъг път, то предпочети комфорта на 9-5. Голяма, стабилна кола, с достатъчно силни бензинови двигатели, които търпят много километри и са с ниска цена на поддръжката. 9-5 вози в пъти по комфортно, в същото време предлага повече пространство. Разходите по поддръжка не са много различни.
Бензина е с верига и си е мотор на SAAB, докато този дизел 1.9 е на FIAT. 9-3 ми беше дизел, след нея се отказах от това гориво :) минавам около 30-40 000км на година с бензинови автомобили, без газ и кола на пътя не ме е оставяла.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Май 01, 2020 9:56 am

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
delyandamyanov написа:
... Чета, че диzелът се обслужва по-лесно и евтино от бензина...

Я пак! Не вярвай на всичко, което прочетеш. 3 години имах 9-3 с фиатовския мАтор 1,9 TiD и сега 3 години 9-5 аЙро с 2,3 бензинов. За обслужване откъм масло и филтри - категорично бензина печели с много. За обслужване откъм ангренажи, ролки и т.н. - бензиновия мотор е с верига. Желателно и препоръчително е смяната на ангренажния комплект поне на 200 хил.км. ДизелЯка е с ангренажен ремък - там лично аз ти препоръчвам да не го караш повече от 60 хил.км и да сменяш комплект всичко. Цифровото изражение е различно при двата вида мотори, но съотношението 1:3 смени се балансира. Стига толкова за обслужването. Спрямо това, което казваш на теб си ти приляга една 9-5 с бензинов мотор, която после да газифицираш. Като избираш гледай да има екстри. Мотора така или иначе ще го правиш. Лично мое мнение е, че 9-5 е много по комфортна и удобна за дълъг път. Дали е по сигурна не знам, но е достатъчно сигурна. Дотук правя следния извод - единствено марката си набелязал правилно, но замисли се върху модела и вида на горивото :goodheart: :D :)

Успех и дано ти помогнем с нашите драсканици

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Май 05, 2020 1:38 pm

Аватар

Автомобил: Saab 95 Aero MY 2004, Saab 93 OG Aer conv.
Ако ти е по-важна работата от кефа - Дачия / Шкода/ Рено и всичко останало в гаранционен срок...
Аз карам като служебна 95 АЕRO и съм много доволен, но от време на време по принуда се качвам и на кабриолета и на мотора! И взели бензин-газ автоматик...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Май 15, 2020 9:36 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 2,0t - Deviltune
delyandamyanov написа:
Успех!

Абсолютно е за нов автомобил,има такива с гаранция 7 години.
А на бас, че ще е по-евтино (финансово и нервозно), от колкото до реанимира който и да е СААБ на n-броя години.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема