Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Нов 9-3 за мен с нови проблеми
МнениеПубликувано на: Нед Фев 16, 2020 11:32 am

Автомобил: saab 9-3 SS
Здравейте всички. Купих скоро един 9-3 спорт седан Арк с 2.0Т 175 к.с сърце и автоматична кутия, който не беше в движение. След смяна на ЕКУ и модула за ключа, колата запали но на 2 цилиндъра в най добрия случай. Смених ангренажните вериги и мотора заработи като часовник, докато пуснеш обаче педала на газта. Имах един педал от опил корса С, с него заработи перфектн, обаче не можех да го монтирам на мястото заради различната основа. Купих си нов педал Хела и с него същата история. Накрая някак си го накарахме да работи със стария педал и сега всичко по мотора е ток и жица. Смених всички масла и филтри, турбината няма луфтове, развърта се добре. Настъпиш ли педала работите стават лоши :twisted:
Светна чека обаче, Лънч-а прочита това
Прикачени файлове:
Screenshot_20200201_230447_com.xdiagpro.xdig.pro3S.jpg
Screenshot_20200201_230447_com.xdiagpro.xdig.pro3S.jpg [ 45.09 KiB | Прегледано 1696 пъти ]

Свещите са чисто нови НЖК отговарящи до буква на мотора и видимо работят добре. Относно втората грешка, колата няма датчик на разпределителния вал, освен да чете нещо през ION модула, необяснимо за мен как. Иначе си върви, не губи мощност но просто свети чека.
Та се чудя каква е причината за това светене и как бих могъл да го елиминирам, защото мразя да карам неизправен автомобил.
Като цяло колата ми харесва много, но или е малко калпава или предишните и собственици са били страшни мърди.
При всяко палене се налагаше да ползвам бутона клиър по десетина пъти. Като първо, не работи централното, т.е отключва и заключва всяка врата когато и както реши. Разбрах че трябва да разглобявам бравите и да им се ремонтират едни зъбни колела. Това ще го оставя за по нататък, че вече доста пари налях и трябва да взема малко въздух.
Прецакан беше датчика за ниво на антифриза, смених целия съд, защото оригиналния се беше нацепил като краставица. Фаровете рециклирах, защото абсолютно нищо не се виждаше като светеха. Смених лявото огледало, старото беше връзвано с тел. Копчето за фаровете беше изтръгнато, без нито един захват, счупено беше и копчето за настройка на огледалата. Прецакана платка на бутоните за управлението на ел стъклата на шофьорската врата. Изваден механизъм на стъклото на шоф врата и скъсани въжета на задна дясна врата. Честачките не работеха, ремонтирах ги като намерих решение тук във форума със смяната на едно съпротивление на мотора за чистачките.
Смених и четирите диска с накладките, рециклирах задните апарати че се бяха надули и блокирали.
Още куп неща правих, вече дори и не си ги спомням. Сега на дисплея остана след запалзване или при гаснене да свети само за централното заключване и еърбега.
За него обаче не знам какво ще предприемам. Още преди да я подкарам колата купих един волан, защото този е повече от скъсан, обаче се оказа че еърбега на двата волана не е еднакъв.
Дали ако намеря еърбег от този вид, защото имам такъв волан
Изображение
би заработил на мястото на моя който е от този вид
[img]https://abscity.co.uk/ekmps/shops/e101ee/images/saab-9-3-93-black-2.2-tid-diesel-driver-side-airbag-[5]-6096-p.jpg[/img]

Имам още драми и въпроси, но ще ги задавам във времето.
Благодаря ви за отделеното внимание и евентуалните отговори

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Нов 9-3 за мен с нови проблеми
МнениеПубликувано на: Пет Фев 21, 2020 2:43 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0
Здравей!
Относно грешката в WIS пише това:
Изображение
Като се порови из google излизат различни мнения по чужди форуми.
Споменават се запалителните бобини.

Колкото до волана, не излизат снимките, но то е ясно, че е за кола 2006 нататък.
Става с airbag от тези години, стига воланът да е с кабелите към него.
Бутоните пък за да станат, трябва да намериш гръб (задната част) на такива от 2006, защото закрепването им е на противоположната страна на твоите сегашни.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 22, 2020 3:23 pm

Благодаря за включването! Волана който имам е действително за след 2006 година но е с всичко прилежащо, кабели и копчета, само еърбега го няма, но щом става ще си намеря възглавница.
Чека на мотора вчера изгасна сам за 90 км и пак светна. Като цяло има някакъв генерален проблем с инсталацията на колата но още не мога да схвана къде е проблемът.
Примерно, смених разширителния съд заради излизащо съобщение на дисплея за ниско ниво на охладителната течност. 2 дни работеше и сега пак излиза същото съобщение, а датчикът е нов и нивото на течността е малко в повече дори.
От вчера и друго. Свалих левия стоп от колата, като не съм пипал кабелите, за да му залепя стъклото. След монтажа обратно се почнаха съобщения за проблем с лява стоп светлина, ляв мигач, десен мигач, десен стоп. Открих, че са им преправяни масите и на двата стопа без да са запоени. Запоих ги, изолирах, всичко отзад вече работи, но съобщението за лява стоп светлина продължава да излиза.
Съмнявам се за окислена или хлабава някоя основна букса, но не знам къде да търся.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 22, 2020 5:46 pm

Аватар

Автомобил: 93 1.9TID 150hp vector combi '06
Здрасти.
Почисти цоклите и фасунгите на крушките на задните светлини, ако не си го направил, и би следвало да изчезне съобщението, че не светят.
Относно останалите електрически проблеми - може някой да е барникал по инсталацията, може и да е мокрена.
Може да свалиш [-] кабел между акумулатора и купето и да почистиш връзките с шкурка.
Убягва ми от горните постове - акумулаторът сменян ли е и с какво напрежение се зарежда? Колата пали ли добре?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 22, 2020 6:50 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0
Бутоните, които си взел с волана, за да тръгнат, трябва да се добавят с Тech 2.
Свали им задните капаци и ги сложи на твоите, така ще можеш да ги захванеш към новия волан.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 23, 2020 1:34 pm

mitakis написа:
Здрасти.
Почисти цоклите и фасунгите на крушките на задните светлини, ако не си го направил, и би следвало да изчезне съобщението, че не светят.
Относно останалите електрически проблеми - може някой да е барникал по инсталацията, може и да е мокрена.
Може да свалиш [-] кабел между акумулатора и купето и да почистиш връзките с шкурка.
Убягва ми от горните постове - акумулаторът сменян ли е и с какво напрежение се зарежда? Колата пали ли добре?

Акумулаторът го смених с нова варта, не съм погледнал обаче масата как е хваната към купето, ще почистя всички връзки.
HURRICANE написа:
Бутоните, които си взел с волана, за да тръгнат, трябва да се добавят с Тech 2.
Свали им задните капаци и ги сложи на твоите, така ще можеш да ги захванеш към новия волан.

Благодаря за уточнението, това ще стане чак като намеря еърбег

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 24, 2020 1:03 pm

Почистих леглата на лампите в стоповете и се оказа, че на двете стоп лампи им се стопили и изпаднали пъпките. Смених ги с нови и вече не излизат съобщения за проблемни задни светлини

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 24, 2020 1:55 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Като си сменил екуто, Сложен ли е коректен софтуер за твоята година автомобил? През годините има два типа йонсензинг модули и ако софтуера не е подходящ може да дава грешки от това.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 25, 2020 8:05 am

В Перник ми го смениха ЕКУ-то, колегите от рекламата в ляво. По друг начин ги открихме преди 2 години търсейки части за сааб 900 и сега се сетих за тях. Те намериха ЕКУ и модула за ключа, смениха ги и запалиха колата

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 26, 2020 3:15 pm

Автомобил: Saab 9-3 Vector 2003 2.2tid
Montoya написа:
Прикачени файлове:
Screenshot_20200201_230447_com.xdiagpro.xdig.pro3S.jpg

Колега би ли споделил коя е програмата за диагностика?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 26, 2020 9:09 pm

Лънч е диагностиката https://sklad66.com/cms/Easydiag-X431-PRO.html обаче не може да чете хубаво сааб. Предимно през ЕОБД за мотора. Ако се чете по марка, не може да трие грешките. За останалите модули е тука има, тука нема

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 15, 2020 10:56 am

Чека на мотора остава да си свети с въпросната грешка, но това не ме притеснява. Смених волана вчера, намерих си хубав и здрав волан със здрава възглавница, обаче еърбега продължава да свети. Грешката е за кормилната колона нещо си. След известно търсене излиза лентов кабел. Ще намеря и лентов кабел, обаче питането ми е, ако го сменя само него, ще трябва да се сваля целия модул на кормилото, ще трябва ли после обучение? Ще сменя само лентовия кабел, сензора за ъгъла на волана и останалото си остават същите

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Авг 18, 2020 9:00 pm

Ще напиша малко в темата, може да е полецно на някой използващ търсачката.
Еърбезите угаснаха след като си монтирах кът оф или както там се води устройството на плюсовата клема. Някакво разминаване между стойностите отчетени от централата и от някой от краш сензорите /заден ляв/. Съвсем случайно го открихме в някой от английските форуми.

Чека на мотора.
Ходих при Дидо, чипоса го човека. Сложи правилния файл за йонизиращия модул, но продължи да се появява тоя чек. За проба взех една китайска бобина, монтирах я на четвърти цилиндър и за сега като угася чека по стотина и повече километри не светка. Като светне обаче 3-4-5 бързи запалвания и загасвания на мотора, чекът гасне. Явно ще трябва да сменявам още някоя бобина, защото само след една има видимо подобрение. Свалях свещите, идеално са работили и никакво износване за вече минати 10 хил км.

Централното заключване.
Проблеми откакто имам колата, всяка врата се отключва и заключва, когато си поиска, само задна дясна изобщо не се обаждаше. Смених я с второупотребна работеща и тя взе да работи всеки път, обаче остана съобщението на дисплея за проблем с централното заключване и в 90% от случаите заедно с нея работеше и шофьорската. Предна дясна и задна лява отказаха изобщо да работят.
Във фейсбук групата някой спомена, че само трябва да се презапоят крачетата на моторчетата на платките. Днес извадих всички брави, братчеда ги отвори и презапои всички крачета, които се оказаха спукани към платката, затвори обратно бравите, монтирах на колата и хоп.... Събщението за проблем с ценралното изчена и всички врати се заключват и отключват като на нормална кола.

Като за последно, проблем с който се сблъсках. Отворена пластмасова чаша с кафе, 6 месеца в къп холдера си я транспортирам до онзи ден, когато бетоновоз ме засече най безцеремонно и понеже спирачките държат брутално, кафето се лисна чак до пепелника. Това ми донесе загуба на време, щото трябваше да демонтирам исм модула, да го разглобя, измия и подсуша. В ключа не можа да влезе, само щото кутийката е нова.
Та от тогава чашката за кафе е с капак :mrgreen:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 09, 2020 9:22 pm

Такаа и последният проблем на колата е решен. Смених и четирите бобини с нови оригинални и мотора заспа. Никакви прекъсвания, никакви чекове, като нов.
В крайна сметка с 4600 лв за половин година успях да възстановя колата. Единственото място което не е пипано е вътре в мотора, но за сега няма нужда. За 14 хил км ми е изгорила 750 мл масло само.
Иначе ангренажни вериги, ЕКУ, окачване, еърбези, бобини, фарове, пластмаси, всичко което можеше да се счупи се беше счупило

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема