Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Проблем с интервали на чистачки и пръскалки на предно стъкло
МнениеПубликувано на: Сря Яну 30, 2019 11:45 am

Автомобил: Saab 9-3 2.2 Tid VECTOR Performance sport
Здравейте колеги, пускам нова тема, защото попаднах само на една доста стара, която не обхваща моят проблем.
Самолета ми е 93 SS от 2004 година, точно преди зимата (по неписаните закони на Мърфи) отказаха пръскалките на предното стъкло, с тях изчезна и интервала на чистачките, при включване на този режим работят, но постоянно без да прекъсват. Проблем с инсталация няма, предпазител 22-ри в коша е ОК, при подаване команда към пръскалките помпата не тръгва, чистачките също. Последните работят в режими бавно и бързо, като при спиране на командата самите спират там където прекъсвам командата, без да се връщат в долно положение на стъклото. Личните ми съмнения са в мотора или CIM модула на волана.
Ще съм благодарен за всякакви съвети и предложения за излизане от неприятната ситуация!

Поздрави на всички!

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Проблем с интервали на чистачки и пръскалки на предно стъкло
МнениеПубликувано на: Сря Яну 30, 2019 4:27 pm

Аватар

Автомобил: saab 9000 cse & 9-5 SE
Смени лостчето.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 30, 2019 6:07 pm

Благодаря колега, не е в него проблема, пробвах вече с ново.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Фев 03, 2019 9:19 pm

Аватар

Автомобил: 93 1.9TID 150hp vector combi '06
Реле R1 управлява помпата, проверете го за лош контакт/окислени клеми ако не сте. Също за разкопчана или мръсна букса на самата помпа.
Съмненията в мотора на чистачките са основателни - губи маса и започва да дава грешни сигнали на ECUто къде се намират чистачките. Но не знам дали това има отношение и към задействането на пръскалките.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 13, 2019 1:40 pm

Автомобил: Saab 93 2005 1.9tid
Здравей, колега!
И аз до преди година имах проблем с чистачките. Работеха неконтролируемо бързо във всички степени. И аз като теб проверих какво ли не докато не видях че мотора на чистачките заедно с рамената не прави абсолютно никакъв контакт с купето. В смисъл такъв с гол метал за да са заземени. Затърках на няколко места дето се захващаше за купето (беше окислено) и си реших проблема.
Успех и пиши като оправиш проблема за да знаем как си се оправил.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 20, 2019 11:04 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
https://youtu.be/MoYcp0ZreNU
Мотора е два варианта....с винтове и капсулован. Капсулования може да се отвори, но ще трябват болтчета на 3 мм резба с гайки и шайби за да се затвори после. Проблема е или лоша маса (окислена или прекъснала), или заминало съпротивление. Не помня какво беше съпротивлението, но в клипчето го казваха.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 07, 2019 1:40 pm

Огромни благодарности, към всички ви отзовали се по горе! Темата ми нямаше развитие доста време и чесно казано, бях спрял да я преглеждам, но сега се сетих и чудо, натъквам се на грамотни постове покриващи поне на деветдесет процента проблема ми. Същият го разреших много бързо при едно от пътуванията ми Пловдив-Сандански през Юндола, спряха пръскалките за пореден път и аз спрях, взех едно кабелче (2×0,75 пожарникарско) единия край към управлението на релето, другият в купето с бутон, да видите само как добре пръскат сега :rofl:
Сега малко по сериозно, както е написал колегата Петьо по горе, когато мерих корпуса на мотора към чист контакт на купе ми даде доста голямо съпротивление, така че ще се чисти, но открих и друг проблем, ключето в мотора, което следи за крайно положение на чистачките не дава никакъв контакт, а то е важен елемент в тази верига. Тези дни ще намеря време да сваля и профилактирам всичко, и ще обясня в детайли какво се случва, дано се сетя и да снимам. Към колегата Mitakis, всичко има отношение приятелю, инженерното решение при самолетите ни е, импулса подаден от лостчето на CIM- да минава през седем или осем различни модула (ако някой го интересува мога да кача схема от wis) и пътувайки към помпата, ако някоя зависимост по пътя не сработи коректно просто забравяш. Към колегата freaktattoo, благодаря за клипа, сега ще го изгледам.
Очаквайте скоро подробно описание как съм разрешил проблема, до тогава много здраве на всички ви и само безаварийни километри с любимите самолети!

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3 Sport Sedan

Напиши нова тема Отговори на тема