Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: 9-5 Vector 1.9 TiD Z19DTH - тресе се и се дави
МнениеПубликувано на: Пон Авг 28, 2017 10:00 am

Автомобил: Saab 9-5 1.9 TiD Vector
Здравейте колеги,
Вече от година и половина притежавам един 9-5 1.9 TiD с фейслифта от 2006 -та на Дарт Вейдър :).
Колата си вървеше идеално, като изключим че няма рейка (махната от предишния собственик) на вихровите клапи и от време на време като се понасъбере повечко градско каране със задръстванията по ремонтите в София се налагаше да продухам ДПФ-а на магистралата за кратко и всичко си беше на 6. Всички филтри и масло се сменят най-редовно.
В петък сутринта колата беше останала на резерва, но запали без проблеми, след което веднага сипах 10-на литра дизел с идеята да долея до горе по-късно, изминах 10-на километъра и всичко беше наред. Колата беше престояла след това 6 часа и вечерта когато я запалих установих че има странен шум от неравномерна работа на мотора. Като покарах малко установих, че двигателя се тресе повече от нормалното, по-шумен е и при натискане на газта придърпва сякаш се дави (работи на пресекулки), сякаш нещо е запушено. Минах през едни майстори, които нямаха време тогава да я гледат и по описание предположиха че може да са запушени дюзи и препоръчаха да сипя хубав дизел - в по голямо количество и да я покарам по магистралата да се изчисти. Покарах я доста по магистрала, като придърпванията и претрисанията сякаш малко намаляха и на висока скорост не се усещаха толкова силно но при тръгване 1000 до 2500 оборота си се тресе. Към днешна дата почти няма придърпване но колата се тресе здраво между 1000 и 2500 оборота, и на празен ход е много по-шумна.
Според вас инжектори/дюзи ли са?
Идеи какво да правя и към кой сервиз да се обърна в София? Надявам се да я оправя до петък че искам да отида до Камчия :)
Много благодаря предварително ако споделите опит,

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: 9-5 Vector 1.9 TiD Z19DTH - тресе се и се дави
МнениеПубликувано на: Пон Авг 28, 2017 10:20 am

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
Това, че си оставил резервоара на резерва не е добре. Долу се събират отпадъците от хубавото ни гориво. Ако имаш неработеща дюза тогава тресе мотора, защото работи на 3 цилиндъра. Обаче шума от къде идва, не знам. Нещото, което трябва да направиш е диагностика с ТЕХ2. По възможност гледайте на живи данни, по време на движение. Всичко ще се види там. Пиши после, като откриеш и отстраниш проблема. Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 28, 2017 11:02 am

Ibraim написа:
Това, че си оставил резервоара на резерва не е добре. Долу се събират отпадъците от хубавото ни гориво. Ако имаш неработеща дюза тогава тресе мотора, защото работи на 3 цилиндъра. Обаче шума от къде идва, не знам. Нещото, което трябва да направиш е диагностика с ТЕХ2. По възможност гледайте на живи данни, по време на движение. Всичко ще се види там. Пиши после, като откриеш и отстраниш проблема. Успех!

Благодаря за съвета!
Тъй като преди съм имал бензинова кола (рено лагуна 2.0) и един път когато ми беше изгоряла една свещ колата пърпореше по подобен начин (не претендирам да разбирам много де) и работеше неравномерно, това с 3-те цилиндъра ми звучи логично. Дано не е нещо друго. Имаш ли идея ако се наложи смяна на тази дюза, по принцип скъпи ли са?
Отново благодаря!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 28, 2017 12:00 pm

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
Дюзите са на Bosch. Нова дюза ще е скъпа, около 1000 - 1200 лева. Аз когато имах проблем с дюзите ги рециклирах. Пълно рециклиране на 4 бр. дюзи някъде към 700 лева ми излезе. Ти първо установи дали е от там проблема.

п.с. моите дюзи бяха с такъв номера на Bosch - 0 445 110 159

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Авг 28, 2017 12:32 pm

Ibraim написа:
Дюзите са на Bosch. Нова дюза ще е скъпа, около 1000 - 1200 лева. Аз когато имах проблем с дюзите ги рециклирах. Пълно рециклиране на 4 бр. дюзи някъде към 700 лева ми излезе. Ти първо установи дали е от там проблема.
п.с. моите дюзи бяха с такъв номера на Bosch - 0 445 110 159

Ужас! :( Благодаря отново за инфото.
Отивам някъде на TECH2 и ще видим.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 01, 2017 11:25 am

Аватар

Автомобил: Saab 93 Aero Convertible , Saab 93 2.2 Tid
Ужас я, като не искате 2.2 тид ... ами маховика да не е безплатен !

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема