Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: 9-5 Aero MY 2003 на Carpe_diem
МнениеПубликувано на: Пет Яну 13, 2017 3:12 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9000 AERO Deviltune custom Stage
А защо трябва да ОСПАМИТЕ темата на човека ????

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 13, 2017 4:58 pm

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
globe написа:
А защо трябва да ОСПАМИТЕ темата на човека ????

Имаш право, мненията относно поддръжката на кожения салон са разделени в друга тема.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 17, 2017 9:20 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 Aero MY2008
Поздрави и от мен за добрия избор, да се кара безгрижно хубавата колица. :turbo

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 18, 2017 1:55 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero 2003 sedan
Благодаря :turbo

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 18, 2017 5:39 pm

Автомобил: Saab 93
Страхотен е самальота. Бежавия салон е много приятен за окото. Със здраве и безаварийно !
:turbo

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 01, 2017 6:31 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Привет колеги,

И честита баба Марта!

Мина малко време, пооправих повечето неща, за които имаше нужда:
- касета и свещи - касетата беше китайско менте и изобщо не се поколебах дали да я сменям или не. Колата работеше доста добре в по-ниските обороти с китайската, но все пак имаше разлика, като я сменихме, разбира се. Благодарности на Илчо за съдействието по намирането на оригинална. И така, ако някой е закъсал, мога да му дам китайската срещу скромна сума, да закъпри положението на първо време, че все пак истинската си е сериозен разход;
- всички тампони по окачването и отпред, и отзад - доста разнопосочни и на места крайни мнения чух дали да са полиуретанови или не. Ако бяха малко по-еднополюсни в полза на полиуретана, може би щях да се прежаля за такива, но реших да заложа на оригиналните, предвид, че и не карам кой знае колко много и може би ще издържат 8-10 години, ако са наистина качествени;
- семеринг (на колянов вал ли, на двигател ли, не знам как се казва) - шуртеше масло като из ведро... За две седмици и почти никакво каране (не повече от 50 км), загубихме близо литър масло. След подмяната му не съм видял и една капчица под колата;
- масла и всички филтри. Оставаха ми близо 2000 км до смяната, но тъй като забелязах сериозен харч на масло (извън теча, който споменах по-горе), реших да опитаме първо със смяна на вискозитета и от завареното 5W30 минах на по-логичното 5W40. Турбото няма луфтове, леко сълзи главата (което май ги имало при всички 9-5-ци). Ако пак има харч, ще се бъркам по-дълбото за по-сериозни ремонти, ще видим...
- в тази връзка беше почистена и цедката на картера. Било е гадничко там, но не и извънредно зле;
- пистов ремък, ролки, обтегачи - там каквото има. Не знам дали са били за смяна, ама реших, че е по-добре да знам кога са сменени;
- термостат - градско загрява супер бързо, но извън града, при 80-90 км/ч, падаше температурата доста и това, съчетано с липсата на парно при краката, ме накара да го сменя и него;
- крушки на ксенона. Фаровете светеха ужасно - на мокър път и на тъмно, с гадна маркировка (разбирайте - никаква), не се виждаше абсолютно нищо. Засега само в гаража на офиса видях как светят, много по-добре е, ама ако не съм доволен, ще мина по стъпките на Слави (няма нужда от полиране, но една смяна на покритието на рефлекторите и каквото друго там се прави, няма да е излишна);
- някакви дреболии от рода на отлепено стъкло на лявото огледало (трепереше леко и добре че го оправихме, да не падне някъде);
- още неща има, само не ми идват на ум в момента.

Освен това като по-сериозните разходи да си отбележа зимните гуми - веднага, като я взехме, платен данък за 2017 (рано рано, да хванем намалението, че 270 кинта си е цифра), винетки, застраховки, абе като си допълня екселското файлче, което си водя, ще се хвана за главата сигурно...
Продадохме газовата и успяхме да си върнем част от вложенията. Самолета го купихме доста скъпичко, обаче като извадя газовата, както и разходите и загубата на време по първоначална регистрация, които избегнахме, мисля, че не е чак толкова лоша покупка. Особено ако двигател/съединител/скоростна кутия се окажат читави за поне 2-3 години напред.

И сега - какво още ме тревожи:
- антената е за смяна, много ме дразни. С навигация съм, ясно няма да се ползва, но се чудя все пак дали да не търся оригинална и да не осакатявам колата. Ама пък като няма да я ползвам... Знам ли, ще го мисля, ама ми се ще да го реша този проблем скоро;
- кормилната рейка при много леко движение на волата издаваше мнооооого лек звук. След смяната на всички тампони отпред, ми беше обяснено, че след като вече там няма скъсани тампони, а нови и все още твърди, всичко отива на рейката, и затова пукането е малко по-силно и ми се струва, че има лек луфт, ама трябва да покарам повече. В тази връзка - вярно ли е, че при всички 9-5-ци си е "фабрично" такова положението и че при Легото даже било като каруца? Не се притеснявам, едва ли ще се случи да се счупи на път, обаче ме дразни;
- има разни супер леки шумове, с които обаче не съм свикнал и се чудя има ли нещо или не... Сигурно си въобразявам... Просто след 6 години и половина с шумното 2.2 сега явно ми се изострят сетивата и чувам неща, които реално ги няма :D
- какво може да ме остави на пътя (имайки предвид всичко направено до момента)? Има ли нещо друго освен бензинова помпа?

Не мисля да правя тунинг, тази мощност си ми е предостатъчна, но знае ли човек по-нататък какво ще ми прищрака...

И така, голям кеф е, особено на дълъг път - като шум се чува само въздухът, минаващ покрай колата и при гаден асфалт има малко и от гумите, никой не ми е взимал старт на светофар досега, въпреки че карам горе-долу по правилата (много рядко с повече от 10 над разрешеното)... Камион даже на 5-а от 80 нагоре се изпреварва за 5 секунди...
Друго какво да кажа... :turbo

Поздрави,
Боби

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 02, 2017 1:29 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Ето и картинка каква гняс е било :)

Изображение

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 02, 2017 3:42 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-5 ARC 2.0t (MY 2002)
Бая няща, но никое от тях не звучи някво страшно. Освен ако теча на масло не се окаже скъп ...

Мен маркуч ме е оствял... затова смених всичките със силиконови. Помисли, че не е малка инвестицията и там.

Saab 9-3, 2.0t, 1998 --> Saab 9-5, 2.0t ARC, 2002

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 02, 2017 7:07 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Вакуумите оправихме, ама по-големите не съм ги мислил още...

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема