Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: SAAB 95 AERO - Поредното превъплъщение на Yasmania
МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 9:25 am

Аватар

Автомобил: 9-5 b235R
За много години, колеги!

Оправихме щетите по задницата, сега отново сме със самочуствие, че нямаме забележки на пътя! По важното е, че и в описа на каско- то пише така :)

Искам съдействие, да ми "налеете" малко акъл.

Както съм споменавал неведнъж, един от основните МИНУСИ на конкретно моят автомобил е, че е с цял кожен салон който няма подгряване. Тази зима го изтърпях че ми е "новичък" Сааб-а, но виждам че се разбираме добре, така че до другата зима искам да го променя!
Конзолата с копчета за подгрев и вентилация стои тоооолкова празна, че ми се иска да сложа нещо друго там! Разбира се, не съм от хората които биха си сложили нещо декоративно и недобре работещо, та ми се иска да си набавя копчетата за там но те да вършат това, за което са предназначени. Не ламтя седалките да са с ел- регулиране, памет и вентилация, реално нужен ми е само подгряване ... но пък "от много глава не боли" казват хората.

Идва реалният ми въпрос.

1. 90% съм сигурен, но все пак да питам - задни седалки от Комби не пасват 1:1 с тези на седан, нали?
2. Ако намеря на обява цял салон (с вентилация, ел-регулиране и подгрев) какво ще ми е нужно за да го монтирам работещ при мен? Би трябвало за подгева да има заложени букси, той сам да тръгне. С вентилацията и реглажа как стоят нещата? Ако отида на "пазарлък" за цял салон, трябва ли към него да взема нещо допълнително от "донора" - блок за управление или друго, за което продавача може да не знае ако е случайна обява или автоморга?
3. При наличие на всичко което се надявам да посочите, ще действа ли след монтаж или трябва допълнителна манипулация през умната букса :) ?

В идеалният случай мога да взема само предни седалки с 3-те екстри понеже не държа задните да имат обдухване. Но пък често салоните се продават комплект, така че вероятно за същата цена да мога да взема и задните, за това и идва въпроса ако са от Комби ще ми вършат ли каквато и да е работа.

Ще се радвам да ми отговорите, поздрави и успешна година на всички!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 9:38 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
Ако намериш с "обдухване", вземи и за мен че и за много други :rofl: Инак с вентилация задни няма, евентуално с подгрев. Надупчени са за да не стои грозно салона.
За останалото (разбирай вентилацията) ще ти трябва и инсталацията. Умната букса би потрябвала за паметите на огледалата, ако вземеш такива след 2002, но не мисля че пък ги имаш в самите огледала, а и едва ли си заслужава да се опъва и връзва и КАН шина до седалките.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 10:53 am

Аватар

Дидо, объркал съм понятията .. вместо "обдухване" е трябвало да напиша с "издухване" хиихи - момченца сме все пак!

Какво се разбира под "инсталация" ако взема салон с вентилация и ел- реглаж? Окабеляването, което има къде да се свърже на букси към моята или?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2015 11:02 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-5 AERO'03 10x to the Devil
Между другото е още по-приятно, всъщност е "всмукване", за да не настинеш от толкова издухване. :-)
Седалки с обдухване и без ел. регулиране аз поне не съм виждал, така че получаваш всичко накуп.
А иначе, ако вземеш перфорирани седалки само отпред, задните ще изглеждат странно. Подгряването отзад също е приятна екстра.
Под инсталация Дидо има предвид кабелите с буксите между бутоните на конзолата и седалките, които вървят в пода. Със сигурност ще ти трябват за вентилацията. Какви букси има за ел. регулирането стандартно (и дали изобщо има, ако екстрата липсва), не се сещам в момента, ама Дидо знае със сигурност, а и лесно можеш да провериш при теб като махнеш седалката, или я дръпнеш напред и се завреш в йога поза с фенерче.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2015 12:08 am

Аватар

Автомобил: 9-5 2.3 turbo deviltuned
Миналата година с Дидо я минавахме тая хамалогия . Подгряването и ел преместването не чак такава драма да се навърже . Проблема и вентилацията на седалките , така и не я вързахме . Не че и тя е много сложна , но нямаш фабрично кабели и трябва нова исталация да се направи . Аз бях решил да тегля + от бутона на подгрева през бутона на вента и от там х3 кабела се опъват към седалките , стига да знаеш в кои пинове да ги вкараш в буксите на седалките . Ама така и не успяха чак толкова да ме засърбят ръцете .

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2015 1:51 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Правил съм го и на 95 и на 93сс, докато сглобиш пъзела е приключение, но ако си взел нужните кабели от донора и се консултираш с WIS за разликите в инсталациите всичко е изпълнимо.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 17, 2015 7:44 pm

Аватар

Някой имал ли е проблем със заключване на централното от ключалката?!? Бях споменал за проблема с алармата и докато се назландисам да откача буксата си заключвам колата с ключа, от уважение към комшиите най- вече! Предималко се прибирам и на излизане не се заключи с ключа- след вкарване в ключалката не тръгва в нккоя посока. Пробвах на отворена врата да заключа директно от палчето, но без успех. При ползване на дистанционното няма проблем- отключва и заключва нормално. Срещан проблем ли е илк има мистификация някаква?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 17, 2015 11:51 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Нямаш шанс да заключиш шофьорската врата от палеца, ако е отворена, сещаш се защо. Пробвай през задната.
Проблемът с ключалката да няма нещо общо с ниските температури? Тия механизми са си податливи на замръзване, особено ако има сняг и той се топи и после замръзва.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2015 8:15 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 3.0 tid..Saab 9-5 2.3 t
http://wd40.com/

Понякога и това помага.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2015 9:48 am

Аватар

Да, надявам се да е свързано с ниските температури! Макар че във Варна е -4 но няма и помен от дъжд, сняг, лед и други чести причинители на подобни аномалии по ключалките ;)

Иначе - днес пробвах отново- като съм в колата механично се заключва, закючването с копчето до лоста също работи, с дистанционното също. Само с ключа отново не стана. Ще пробвам с горепосоченият спрей да видя ще има ли резултат.

П.С. наистина бих бил изненадан ако са толкова слаби елементите в ключалката, понеже от състоянието на ключовете, дистанционните и оригиналните тапи против навяване на сняг на патрона съдя, че или никак не е използвана или много, ама много малко! А аз от около 2 месеца използвам само вечер заключването с ключа заради рисковете на BackUp алармата ...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2015 12:47 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 3.0 tid..Saab 9-5 2.3 t
yasmania написа:

П.С. наистина бих бил изненадан ако са толкова слаби елементите в ключалката,...

E няма пълно щастие,всяко нещо си има слабо място,на едни ключалките на други Е.Г.Р на трети цилиндрови втулки и така,не може всичко да е наред :tooth:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 18, 2015 1:32 pm

Аватар

наясно съм колко си прав! :laughing

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2015 8:22 am

Аватар

Благодаря момчета, вчера най- сетне се наканих да отметна няколко "задачи" по колата около които се кумя сума ти време.
Ключалката обработих добре със спрей W5, след което раздвижих бавно, хвърлих няколко молитви и О, ЧУДО - започна да заключва с ключа!

Благодарен за съветите, реших да не задълбочавам в проблема и да спра да я заключвам така а да ползвам дистанционното. За целта свалих модула на алармата, и оттук насетне започвам бавно и нерешително да мисля дали да му сменям съответните батерии и кондензатори, дали да поръчам вече отработен модул, или да намеря човек с ТЕХ за да накараме системата да заобикаля проверката на съответния модул, с което да спре изписването на грешката.

Ей го токмака - не, че не сте го виждали :)

Изображение
Изображение

Съответната грешка започва тепърва с дразненето си :)

Изображение

Казах, че се наканих да свърша и други неща по колата които отлагах - все дреболии, но точно такива които ме карат да си харесвам колата още повече!

Още при първите си дни на впечатления с колата (още докато беше в "тестови период" без да бъде моя собственост) си бях казал, че има 3 неща които АДСКИ много ме дразнят, и които със сигурност ще отстраня ако я притежавам.

1. Едно от тях бяха скандалните оранжеви мигачи на калниците - винаги съм казвал, че според мен е престъпно в тези години да съществуват такива оранжеви тъпни!

Това бе и първото нещо, което поръчах и от вчера най- сетне са на колата! - мигачи каквито сигурно всички от вас имат, но за мен са нещо ГРАНДИОЗНО като промяна сравнени с оригиналните!

Изображение
Изображение

2. Второто бе липсата на каквато и да е "ниша" или "хралупа" или както и да съм чувал че се нарича по таблото - където да оставиш дребен предмет или телефон. В последствие забелязах че такъв модул има, и той замества именно пепелника който аз никога и в никоя кола не съм ползвал по предназначение а си държа дреболии като крушки или бушончета. Сааб- ският пепелник за жалост е толкова непрактичен за моите нужди че дори за това не ми беше удобен, съответно от вчера за заменен със съответното "барче".

Изображение
Изображение

3. Номер три в първоначалният ми списък е "недовършената" задница на колата и в частност - празнината между стоповете.
Там все още не съм готов но щом е моя колата рано или късно ще стане както аз искам! ;)

На горните снимки на интериора където показвам барчето се виждат и още 4 нови за моята кола елемента- копчетата за "обдухване" и подгрев на седалките.
С подгрева почти приключих, с другите 2 загатвам бъдещи планове които ще чакат да се наканя, или просто ще си постоят там известно време вместо тапите след което ще върна тапите на местата им :)

Покрай свалянето на седалките забелязах нещо , което имам въпрос за какво служи :) Да не взема да сгреша доакто се опитвам да свърша нещо уж за хубаво...
Какво са тези червени връзки, намират се под задните седалки?
Изображение
Изображение

Това е за сега по "списъка" ми с желания а това, че изброих само 3 не значи, че това са единствените неща които искам да променя по колата - има още доста, но малко по малко ще действам и по тях! Тези 3-те обаче най- ми се набиват на очи и ми беше важно да започна с тях за да се чуствам още по- гот!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2015 8:49 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
Ако искаш да извадиш седалките, трябва да ги махнеш. Това са "контрите" не позволяващи изваждането на щифта

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 19, 2015 9:38 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Аз се убих да търся тая ниша, дето влиза вместо пепелника, точно поради същите причини и за момента без успех. Пиши откъде я взе твойта, че да се оборудвам и аз. А ако някой има, да не си трае, ще си платя доволно за тая екстра. :-)
Освен прозрачни "smoked" мигачи има и нелоши светодиодни такива. Ясен мисля си ги кара на бившата ми 9000 и според мен стоят чудесно.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема