Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Не се затваря капачето на патрона за запалването
МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 1:13 pm

Аватар

Автомобил: 93 MY99г 2.2TiD-150hp;9-5 Aero MY01
Здравейте, имам проблем с ключалката за запалване на централната конзола.

На цилиндъра за ключа за запалване на 9-5цата не се връща пластината , която пази от прах и мръсотия. По тази причина не мога да използвам дистанционните за отключване и отключване на колата - все едно не съм извадил ключа.

Има ли начин да се спира с тех-2 ограничението за ползване на дистанционните при вкаран ключ или да потърся друга ключалка донор, от където да взема пластината и да се надявам, че ако разглобя всичко после пак ще го сглобя.

Вече вадих патрона и го пръсках, изтекоха боклуци доста, но пластината не се връща на изваден ключ и си остава дупка.

Чули ли сте някой да го оправя този проблем.

Поздрави,
Деян

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Не се затваря капачето на патрона за запалването
МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 2:02 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 Vector 2.0T SW 2002г.
Здравей, адаш! На мен ми се получи същото в горещините. Радиото не се изключи и дистанционното не сработи. Вкарах ключа отново, завъртях малко и пак го извадих и се оправи. След няколко дни пак го направи. Напръсках патрона със спрей-масло, няколко проби с ключа...и до сега не ми се е случвало вече месец...да чукна...
Мисля, че е от замърсяване това. Мястото на ключа е такова, че позволява попадане там на всякакви мръсотийки. :lol:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 2:18 pm

Аватар

Мерси за идеята, и преди се е случвало при мене моментно и се е оправяло, но сега точно вече не се оправя и подозирам, че пластината я няма и се е счупила - след доста ръчкане, разклащане и чистене още си стои отворена дупката.

Иначе днес много хубаво почистих патрона като го извадих и го пръсках и много хубаво връща нагоре с пружината, но само капачето го няма. Много мръсотия изтече .

Четох и упътвания за разглобяване и сглобяване на целия патрон и механизмите за заключване, но не ми се рискува ако има някой по-нормален вариант или опитен човек, който да го направи. Започнаха да се обаждат повечко такива малки неща последно време май, но обикновено успявам дребните сам да ги оправя .
Добре че периодично проверявам, че патрона на врата работи - иначе нямаше да мога да затварям и отварям колата сега .

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 2:30 pm

Аватар

Забелязал ли си, че, когато ключът излиза, патрона нормално се повдига една идея нагоре, чува се щракване и тогава радиото се изключва. Така е, когато всичко е наред. Когато се получи обаче този номер, ключът излиза, но патронът не се повдига. От което следват другите шитни. Явно това повдигане е важното, не пластината. Тя е просто предпазна, да не се пълни с прах вътре. Така мисля...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 2:59 pm

Аватар

distefano написа:
Забелязал ли си, че, когато ключът излиза, патрона нормално се повдига една идея нагоре, чува се щракване и тогава радиото се изключва. Така е, когато всичко е наред. Когато се получи обаче този номер, ключът излиза, но патронът не се повдига. От което следват другите шитни. Явно това повдигане е важното, не пластината. Тя е просто предпазна, да не се пълни с прах вътре. Така мисля...

Моят се повдига много добре след почистването, радиото спира като вадя ключа - освен по друга причина да не работи както трябва дистанционното . Ще разгледам бушоните утре и ще пробвам резервното. Тъкмо е с нова батерия от преди 2 месеца.

Но много мистериозно точно това стана - до вчера всичко точно, днес вече като не се връща пластината и не работи дистанционното.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 03, 2020 3:13 pm

Аватар

Пиши ако е от дистанционното! Че да знам какво да очаквам и аз :o

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2020 9:18 am

Аватар

distefano написа:

Да,.от дистанционното е - с другото работи ок. Явно ще си стои дупката.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2020 12:54 pm

Аватар

deyannn написа:
distefano написа:

Да,.от дистанционното е - с другото работи ок. Явно ще си стои дупката.

И сега вече и двете дистанционни проработиха - без смяна на батерии и подобни работи. Мистерия.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 04, 2020 8:19 pm

Аватар

:goodheart:
Супер си! Ако си откачал акумулатора е възможно отначало да не ти тръгне дистанционното.
Както и да е, почерпи някой да не се бъгне пак нещо!! :angel: :rofl:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2020 10:05 am

Автомобил: SAAB 9⁵ Arc MY04 B235E AT
Ако не беше тази тема, нямаше да знам, че и на мен ми липсва, капачето на патрона за запалване. Иначе и на мен ми се е случвало, много пъти, след като извадя ключа, после дистанционното да не иска да заключва колата. Когато радиото е било включено ми е правило впечатление, че не се изключва, но не винаги е така, често карам без музика. Ще трябва май и аз да почистя.
Някаква особеност има ли изваждането на патрона?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 05, 2020 11:37 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Причината е в износване на предната част на патрона. Сменя се с друг, като се пренареждат пластините за да си ползваш твоя ключ. Мисля че патроните бяха два вида през годините. За да извадиш патрона махаш антенката с леко завъртане обратно на часовника, слагаш ключа във патрона, завърташ на OFF позиция. После отстани на конзолата на патрона в едно малко отворче пъхаш леко изкривена тънка отвертка или шило за да освободиш зъбчето държащо патрона и теглиш нагоре с ключа. Може да се получи за секунди, може и да псуваш два часа...... Някой се беше похвалил, че си е решил проблема с подлагане на шайби някъде на патрона...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 06, 2020 9:14 am

Аватар

Мда видях из saabcentral Из разни упътвания ( http://saabworld.net/showthread.php?t=26395 ) и го махнах - както казваш, но първо вече малко бях изкъртил капака с надписите on off lock.
После леко завъртане по часовниковата стрелка, извадих намотката и платка или каквото се падат.
Ключа на Off, отдолу натиснах с малго Г-образно шестограмче. Извадих го много лесно.
Пръсках го обилно с WD40 за отмиване на мръсотията (принципно е грешка, че ще доведе до бързо зацапване, но отделно друг ден ще го извадя пак да го напръскам с някакво подходящо за ключалки масло ) и лека полека падна много мръсотия и се задвижи гладко.
Отдолу се махат един пластмасов капак, пружинка и шайба при самия патрон. До колкото виждам с времето пружинката започва леко да надира пластмасовия капак. Ако се натегне малко повече с допълнителна щайба би трябвало по-лесно да се вдига - ще е по-натегната пружината.

Мистерия е защо беше спряло да работи дистанционното както и защо пак проработи - бях пробвал 5-те цъкания на отключване за синхронизация като след смяна на батерия, но нямаше ефект.
Мислех си, че е от капака за прах, но е явно, че той само пази от прах и няма друга роля.

Явно има и някакъв човек, който си е махнал пластините от патрона, рекодирал е ключ да се разпознава от двата му сааба и с един ключ кара две коли - ентусиасти всякакви!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 12, 2020 1:50 pm

Автомобил: SAAB 9⁵ Arc MY04 B235E AT
Тази неделя и аз свърших тази работа. Извадих патрона, разглобих го, почистих го, смазах го с тефлонов спрей за вериги и го набутах обратно. Не виждам някаква особена разлика, освен, че ключа вече по-твърдо хваща отключената позиция на пластините. Обяснявам си го с това, че замених гъстата грес с много течна, проникваща смазка, но нямах друго подходящо под ръка, а доколкото знам, смазката за вериги има разтворител, който след нанасяне и проникване на смазката се изпарява и така не задържа излично прахоляк. Това, което ми направи впечатление обаче, беше липсата на какъвто и да било механизъм за покриване на отвора за ключа, какъвто има на ключалката на шофьорската врата и какъвто по мое впечатление има колата на deyannn. Предполагам, че е поставян повече от един модел патрон на тези автомобили. Жалко, че моят не е от тези. Сега ми се върти тъпата идея, да купя от някоя морга такъв патрон и да му прехвърля пластините от моя.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 13, 2020 8:47 am

Аватар

lastcyrol написа:
Тази неделя и аз свърших тази работа. Извадих патрона, разглобих го, почистих го, смазах го с тефлонов спрей за вериги и го набутах обратно. Не виждам някаква особена разлика, освен, че ключа вече по-твърдо хваща отключената позиция на пластините. Обяснявам си го с това, че замених гъстата грес с много течна, проникваща смазка, но нямах друго подходящо под ръка, а доколкото знам, смазката за вериги има разтворител, който след нанасяне и проникване на смазката се изпарява и така не задържа излично прахоляк. Това, което ми направи впечатление обаче, беше липсата на какъвто и да било механизъм за покриване на отвора за ключа, какъвто има на ключалката на шофьорската врата и какъвто по мое впечатление има колата на deyannn. Предполагам, че е поставян повече от един модел патрон на тези автомобили. Жалко, че моят не е от тези. Сега ми се върти тъпата идея, да купя от някоя морга такъв патрон и да му прехвърля пластините от моя.

Точно за този механизъм за покриване на отвора се бях объркал и мислех, че е проблем - не е.
Просто по-бързо ще се зацапва и трябва по-често да се почиства.
Не е ли много пипкава работата с прехвърлянето на пластините? Аз не бих си имал доверие да ги прехвърля и само за капачето за прах не бих си правил и труда.

Аз като четох за смазките и панти гледам често се препоръчва конкретно за ключалки графитни смазки или тефлон и подобни. И преди години или Илчо или някой друг ми беше препоръчвал графит. Включително имам спомен взимане на графит от молив чрез драскане на лист докато стане слой графитен прах и после нанасяне на ключ и ключалка.

Иначе гледам хората слагат и литиева грес, WD-40 - особено ако трябва да почистят, но после събира мръсотия, Силиконово масло ако има пластмасови части (на патрона видях само една пласмасова част - един капак, придържащ пружината, която вдига цилиндъра като вадите ключа).
Като гледах на моя патрон, но не снимах - греста приличаше визуално на бяла литиева, ама кой ти казва.

Предвид че си ползвал тефлонов спрей би трябвало да е ок.
Мисля да си добавя напомняне веднъж годишно да чистя ключалката сега като е без капак.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема