Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Минимално количество на маслото на автоматика FA57
МнениеПубликувано на: Пет Окт 18, 2019 2:05 pm

Автомобил: Saab 9⁵ ARC MY04 Auto
Здравейте!
При смяната на маслото на автоматика, 3 пъти по 4 литра, нещо съм объркал и на последната смяна останах с 3 туби вместо 4 (от предварително закупени 12).
Не си спомням дали четвъртата туба съм я разпределил между първата и втората смяна или съм я налял само при една смяна. Не ми се вярва много да е второто, понеже след всяка смяна проверявам нивото (на запален двигател и на P позиция на лоста), но явно маслото не е било достатъчно загряло или пък е нормално да изтече повече от 4 литра.
Както и да е, купих един литър, обаче като измерих източеното масло, то се оказа 4,4 литра.
Понеже маслото от тази смяна ще е за дълго в кутията искам да спазя точното количество и да не я препълвам, тъй като на щеката с главни букви пише DO NOT OVERFILL!
Въпросът ми е, допустимо ли е да налея само половината от скорошно-закупената четвърта туба, да запаля и да изчакам да загрее (без да включвам на скорост), да проверя нивото и после да долея, колкото е необходимо или да я излея цялата и ако се окаже до или над максимума да източа от пробката?
П.П. Ако се окаже, че никъде не съм грешил и е нормално при смяна да изтичат повече от 4 литра и сега трябва да долея още масло, очевидно ще се наложи да купя още една туба и да долея. Разчитам на факта, че между минимума и максимума на щеката се събира ½ литър.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Минимално количество на маслото на автоматика FA57
МнениеПубликувано на: Пет Окт 18, 2019 4:03 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 2t 98г, 9-5 vector 05,
И двата варианта ще свършат работа, но при никакъв слушай не е добре да караш с повече или по малко.
Най-добре е да доливаш по-малко при загряла кутия на 80 градуса-точно 80. Аз като го гледам на 65 и над 90, разликата е точно в диапазона на щеката, затова точно 80. Така си и пише в инструкцията. Ако маслото е повече се повишава налягането и кутията работи по различен начин а може и да избие някой семеринг. Ако е по-малко обратното. Вискозитета също е много важен т.е. маслото трябва да е точно каквото пише. И всичко ако спазено и кутията си има малки проблеми те пак ще си се появят.
Успех!

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Окт 19, 2019 8:51 pm

Благодаря много.
Днес налях половината туба и запалих да загрее. На 80°C нивото беше под минимума. Докато се суетях да сложа фунията и да долея останалото от тубата, темепературата (на двигателя, Torque-а не показва температурата на кутията) чукна 90°C. И така нивото стигна минимума. Ще се наложи да купя още една туба и да налея малко под половината.
Mission accomplished.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Нед Окт 20, 2019 7:51 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
Гледа се температура на маслото на кутията,атази на антифриза на двигателя :D

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Окт 21, 2019 7:58 am

Поради липса на отрицание в двете съставни части на изречението, не можах да те разбера.
Във всеки случай, има връзка между температурите на двигателя и на кутията, понеже охлаждането на кутията е през топлообменник между трансмисионното масло и антифриза, който се намира в самия радиатор. До колкото ми е известно.
Все пак, може би няма да бързам да доливам масло, ами ще изчакам някое по-дълго от 10 минути каране, за да е добре загряла кутията и тогава ще гледам какво е нивото и колко да долея.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 22, 2019 9:29 am

Аватар
модератор

Автомобил: SAAB 9-5 Aero MY'05
На open SID имаш температурата на маслото в кутията. Аз там си ги гледам и почти никога не са еднакви тази на антифриза и на маслото в скоростната. Затова внимавай какво правиш, за да не е следващия въпрос - търся си кутия, помогнете....

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 22, 2019 10:04 am

Много ясно, че няма да са еднакви, при положение, че едното охлажда другото.
В ситуацията, която описах, ми се струва, че топлообменът ще е в обратна посока, от антифриза към трансмисионното масло, понеже двигателя работи на място, а кутията не е на скорост.
За вниманието съм съгласен. За това беше темата. Ако ми стискаше достатъчно да ги правя нещата презглава, нямаше да питам може ли, не може ли, кое е по-добре. За температурата на трансмисионното масло в openSID, не знаех. Жалко, че SAAB не са го активирали от завода. В Русе не ми е известно някой да ги „отваря“.
Още веднъж благодаря на всички взели участие! Пътуването ми миналата неделя отпадна, така че зорът вече не е голям, но все пак ми предстои закупуването на тубата 3309 за доливане. В тази връзка, ми се ще да попитам, дали е нормално масло Mobil 3309 да е боровинково-червено, a 29934 FEBI да е с по-тъмен (към кафяво) цвят. Като, че ли е рециклирано. Да знам, като купувам за доливане, да го избягвам (febi-то).

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Окт 22, 2019 11:01 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-3 Estate 1.9TiD Hirsch
Това е маслото което ти трябва - https://www.neobrothers.co.uk/automatic-transmission-fluid-1-litre-saab-9-3-04-12--9-5-02-10-4952-p.asp

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-5

Напиши нова тема Отговори на тема