Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Климатик - хроничен проблем
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2018 7:24 pm

Автомобил: Saab 93
Здравейте,

От както купих моят Сааб 9-3 2.2ТД 115к.с. имам проблеми с климатичната система.
Хронология на събитията:
1. Миналото лято открих, че в системата няма фреон. Закарах я на майстор и открихме голяма дупка в алуминиевите тръби. Заварихме я и напълнихме с фреон след, което си карах щастливо до края на лятото с работещ много добре климатик.
2. Дойде таз годишното лято и отново същата история няма фреон и климатика не работи. Отново закарах колата на диагностика - потвърдиха,че няма фреон. Напълниха с Азот, но не успяха да намерят осезаем теч. Наложи ми се да напълня отново с фреон като сложих масло и още някаква течност, която помага за локализиране на течове. Като ми казаха, че трябва да покарам 200 км преди да се погледне пак. Мислех си, че най-вероятно теча е малък, тъй като не се намери при пълненето с азот и като се има предвид, че миналото лято съм карал 2 месеца + с работещ климатик. Като го напълних покарах 50км и нямаше проблем, но на сутринта тръгнах за морето и пак не работеше.
3.Във Варна отново го закарах на майстор - пак нямаше фреон, вдигнахме колата и търсихме следи от теча, но почти нямаше омасляване по външната част от системата и в края мръднахме алуминиевите тръби и се отвори голяма дупка. Пак заварихмв, сменихме уплътненията и си тръгнах. За около 2-3 дни фреонът пак беше заминал.
4. Отново при майстор отново диагностика - не можахме да намерим никакви следи от теч. Като предположението беше, че може теча да е вътре по таблото или компресора.
Компресора работи добре според диагностиките.
След като чух всевъзможни мнения от типа "Те са им слаби климатичните системи на Саабите и всички давали проблеми" взех да се отчайвам.

Някой ако иа съвет или е имал подобен проблем ще се радвам да сподели опит, защото имам чувството, че само наливам пари в бездънен кладенец, а никак не ми се иска да сменям колата.

Благодаря Ви!

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Климатик - хроничен проблем
МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2018 9:11 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-3 - 110kW
Незнам за какви толкова големи проблеми става въпрос.
Но при мен съм имал само два проблема.
Първия беше с теч от контролното стъкло на филтърдехидратора, но не стигнах да изчезне целия фреон. Реши се със смяната на този филтър.
Втория беше с отказ на компресора на 13тата година. Реши се със смяната на нов такъв.
А за тези тръби които се пробиват, ако са тези отпред и отдолу, то може да се пробият при липсата на предпазните кори под двигателя.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Окт 03, 2018 10:36 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Автомобил: ex 9000, 9-5 2.3 aut. Devil Performance
Вместо да си играете с тръбите направо ги сменете - в мобиле-то и карс.бг има доста обяви.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 05, 2018 2:09 pm

Автомобил: Saab 93
За тръбите е така ще ги сменя, но като цяло има проблем, който не е видим и не можаха да го намерят при няколкото диагностики.
Този теч в контролното стъкло на филтърдехидратора лесно ли го откри? Къде се намира точно този филтърдехидрататор?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 05, 2018 6:07 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-3 - 110kW
Теча от филтърдехидратора го видях лесно. Около самото стъкло беше омаслено и запресовката беше видимо напукана. Иначе климатика си работеше без забележки.
Самият филтър се намира зад предната декоративна решетка от страната на водача. Вижда се лесно като се махне решетката.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9-3

Напиши нова тема Отговори на тема