Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9000

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: купе
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2007 12:28 am

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Автомобил: ex 9000, 9-5 2.3 aut. Devil Performance
Врати. Обикновено проблема се явява при задвижващия механизъм на стъклото - трудно се вдига,неравномерно,ту на една страна,ту на друга,понякога блокира. Това е така,защото от триенето многожилния кабел може да се накъса.
Изображение
Изхода е нов механизъм. Не знам колко струва,но не е малко,а и досега само това не съм разглобявал,за да видя дали може да се възстанови.
Друг проблем който имах и при двете коли,беше контактният ключ. Даваш на контакт и на дисплея се изписват 7-8V, а не 12V. При запалване зареждането стои на 8.7-10V, а не 13.7-14.2V. /да не се бърка - след като запалите дисплея показва минута-2 напрежението от акумулатора(8.7-9.3), преди да започне да зарежда динамото/
Оказа се нагар по клемите и пластините на ключа.
Изображение
Имах случаи и при подаване на контакт да не свети нито един дисплей - няма ток. След размърдване на ключа с патрона, се появяваше.
Почиства се с шкурка или ситна пиличка. След това нямах никакви проблеми с токовете.
Получи се и друг проблем - при подаване на контакт,цялото табло свети като коледна елха. Запалвам и ключа не се връща - стои на стартер - трябва на ръка да върна 1-2 градуса ключа. След свалянето се установи счупен палец, с който пружинката връща ключа след подаване на контакт.
Изображение
Свалянето на ключа не е лесно,защото се намира навътре под волана и трябва да стоите един час с главата надолу,докато го свалите,да имате и здрав кръст,и още толкова време да го сложите. Трябва да се внимава да не загубите пружинката,която връща ключа,при палене.
Разбрах и как един майстор е почистил клемите без да сваля ключа - побългарява се. Изрязал част от пластмасовото капаче и така бръкнал вътре, само не знам после как го е затворил!?!?!
Осветление- често се случва някой бутон или копче да не светят.
Изображение
Лесно се свалят - вътре има лампичка със зелен силикон/като от детско балонче/. Подменя се- струва стотинки.
Седалки. Всички предни седалки вече имат подгрев. Реотана е тънък многожилен кабел,който често се прекъсва. Ако до 3-4 мин. не се загрее,значи има прекъснат кабел. Най-често се къса отстрани на седалката,където минава под телена пръчка,която държи кожата.
Изображение
При мен се къса 3 пъти на това място. Друго място е под левия крак. Тапицерията се сваля като се откачи пръчката под етикета на колана/зелената стрелка/ и скобите които я държат за кожата.
Огледала. Като къпих втората кола,огледалото се движеше само хоризонтално,но не и вертикално. Сваля се лесно. Отдолу има отвор - с отверка или нещо подобно се завърта пластмасовия пръстен вътре./червената стрелка/
Изображение
Стъклото се сваля и се вижда бялата пластмасова обвивка на двете моторчета,които задвижват огледалото хорз./вертикално. Беше счупена и затова се движеше само в две посоки. Ако е здрава,значи едно от двете моторчета е изгоряло.
Моторчета и централно зключване. Проблема който имах,беше, че ми гореше бушона за централното заключване. Сменя го - пак изгори,и така един път за 15мин. 3 бушона. След консултация трябваше да проверя връзките за окъсяване по вратите,даване накъсо и последващо горене на бушона. Във връзка с това се сетих,че преди 3 дни скочих в една доста голяма шахта по средата на пътя. И докато се наканя да сваля корите на вратите,след един селски път и отново дупки се оправи. Не съм свалял нищо, докато не излезе пак. Дали е изгорял бушона на централното се познава и по това,че не свети лампата в купето на тавана,или когато се опитате да заключите,само приписка алармата,без да заключи - трябва всяка една врата поотделно да заключвате. Цената на неоргинално е около 15-20лв.
Изображение
Цитат:
моторчета

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Ное 01, 2007 9:21 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Всичко описано по-горе е резултат на 5-годишна експлоатация на Сааб 9000 /2бр./ и неговата подръжка.
80% от това е отстранявано в сервиз първия път/а някои и повторно/,много малко неща съм ги правил сам като за начало. Съвета ми е: не си мислете,че като го прочете и ще можете сами да се справите - първия път се ходи в сервиз,за да нямате после главоболия. Ако Ви се удава 'ръчкането' по колата - питайте хората там - няма да ви откажат съвет - дори и ще ви обяснят защо и как. Занаят не се учи - краде се!!! Ако не обичате да си мажете ръцете с масло и грес,не се напъвайте да спестите накой лев. Макар,че знам как става, не ми се работеше/мажеше и отидох последния път в сервиза да ми сменят външен маншон на каре,защото 2 дена ми беше писнало да седя в канала под Москвича. Давате 20-на лева и нямате ядове.
Това,че на мен се е случило,не означава,че и при Вас ще стане. И никога не очаквайте да стане нещо с колата ви,защото по закона на Мърфи: Когато много чакаш нещо да се случи,то накрая се случва.
Успех с покупката и експлоатацията на Вашия автомобил. 8)

р.с. цените са ориентировъчни от последните години и зависят от това,къде пазарувате. Не се учдвайте,ако откриете някоя част много евтино или много скъпо в сравнение с написаните дотук.
Инфо за пазаруване от чужбина - http://elkparts.com | http://partsforsaabs.com

Върнете се в началото  

Заглавие: парното на SAAB 9000
МнениеПубликувано на: Сря Окт 22, 2008 8:22 pm

Ясно ми е защо е станало така, но как се вади това говедо!

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 22, 2008 10:33 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Ако питаш за маншона - сваля се карето. :) Ако не си свалял - пиши на ЛС. :wink:
Между другото - за съвети е желателно да се пише в Технически кът, за да не оспамваме подобни теми като тази.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Закупуване на SAAB 9000
МнениеПубликувано на: Нед Юни 16, 2013 7:41 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Вентилатора за купето не работи или работи на максимално без да се регулира.
Платката с 'въпросният' транзистор и големият радиатор, през които минава охладеният въздух отново е причина. По-точно буксата и. На 4-те пластини излизащи от нея са хванати 4 'мъжки' букси. С времето се получава недобър контакт и започва голямото греене. 2-та черни кабела се нагряват до такава степен, че се разтопява пластмасовата отливка от платката и самият куплунг, и самата изолация на кабелите! Първият опит беше да залея въпросните букси със смола като предварително ги стегна. Резултата беше отново греене и страшен мирис на мишовина/стопената смола/ в купето. Свалих го повторно, изчистих смолата и направо с поялника залепих буксите. След тест кабелите отново запушиха и взеха да греят. Пак сваляне и пак изненада - самото занитване на 'мъжките' към пластините на платката не беше добре, въртяха се. В работа влезе пак поялника. В крайна сметка вентилатора работи, регулира се, и кабелите не греят! Стана малко българско, но по-здраво от оригиналното.
Ако някой прави подобно нещо да внимава да не обърне 2-та черни кабела - не горят бушони, но силата на вентилатора не може да се регулира/макар че като и двата са черни и без никакви надписи не би трябвало да има значение дали ще ги разменя?!?/.

Изображение
местата със стрелка и ограденото беше почти стопено от лошата връзка, беше станало като пръстен.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Моделите » Saab 9000

Напиши нова тема Отговори на тема