Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Saab 1.9 Tid Черен Пушек - Възможно Решение
МнениеПубликувано на: Пет Авг 11, 2017 4:42 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-3 1.9 TiD Vector
Здравейте колеги,

искам да споделя как реших моят проблем с черен пушек при ускорение с цел ако някой има подобен проблем.

Малко за проблема: при ускорение се виждаше кълбо черен дим в огледалата и колата нямаше мощност (за това разбрах след като реших проблема, защото не се бях возил в 1.9 tid и не знаех каква е нормалната мощност).

Малко и за автомобила: 1.9 Tid с премахнати DPF, вихрови клапи и софтуерно изключен EGR.

Как диагностицирахме проблема: Историята е доста дълга, отне ми около месец за да разбера точния проблем, и затова ще я съкратя. Четох доста по форумите включително и в този, от където горе-долу разбрах че за този проблем най-честите причини са недостатъчно въздух/налягане в смукателния колектор или течащи дюзи. Пърия проблем сам по себе си може да е причинен от много неща например спукани турбо тръби, спукан интеркулер, турбо, MAP и MAF сензори и т.н. Първо почнах с почистването на сензорите, защото можех да го правя след работа и с подъчни инструменти. Даже чистих и EGR клапъна (още не бях сигурен дали е изключен софтуерно), разбира се нямаше резултати. В крайна сметка реших да я закача на диагностика, нямах време да търся Tech 2 а и беше неделя, и я закачихме с Autocom Cdp, чрез която проблема се потвърди че въздуха не е достатъчен, MAP сензора отчиташе налягане от 103 kPa, а стойността която се изискваше от компютъра беше доста по-висока (не си спомням вече, но около 140-150 kPa). Също от диагностиката видяхме че EGR клапана е винаги отворен на 4%, и мислехме че може би налягането от турбото излиза от там и трябва да правим пластини за затапване на EGR-а. В последствие обаче се оказа че проблема не е това.

Решението: бях чел че понякога вакуумните тръбички на турбото се цепят/протриват и променливата геометрия не сработва, и решихме да проверим и това, оказа се че изобщо не стига вакуум до турбото и не работи променливата геометрия. Прегледахме вакуумните тръбички и се оказа че преди AGR-Клапана (OEM 55563532) вакуум има а след него не.

AGR клапан
Изображение

В крайна сметка се оказа, че беше пълен с наслоени сажди(нямам идея от къде са дошли), които тотално го бяха запушили, след това го отпушихме по следния начин: напръскахме го здраво през отворите за маркучите с WD-40 (само това имахме в нас), но по-добре с Carb Cleaner или нещо подобно, закачихме го на 12 волта за да се отвори и го продухахме с въздух под налягане, също така се сваля капачето на филтъра (на снимката горе в ляво, черно капаче) и се почиства и той по същия начин. Другата алтернатива от сервиза ми го предложиха 250 лв нов. Но за мое щастие чистенето проработи и след това не можех да си позная колата и черен пушек вече няма.

ПС не се получи много кратно, извинявам се.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Saab 1.9 Tid Черен Пушек - Възможно Решение
МнениеПубликувано на: Пон Авг 14, 2017 9:33 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: MY98 9000 Aero
4 процента значи затворен ЕГР..... Откога егр-а на 1.9 има вакуми? Нещо съм пропуснал..... Важното е че си го решил все пак.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Saab 1.9 Tid Черен Пушек - Възможно Решение
МнениеПубликувано на: Чет Авг 17, 2017 9:01 am

Аватар

Автомобил: Saab 9-3 1.9 TiD Vector
Здравей колега,

ЕГР-а няма вакуми, аз говоря за съвсем друга част, просто на ОЕМ 55563532 в някои сайтове му казват AGR (не знам защо, и аз се подведох), но по-скоро името му е "Pressure converter, turbocharger" или в един български сайт за части беше написано "Клапан турбо".

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема