Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дискусия относно гуми.
МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2017 2:07 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-3 TiD Coupe MY2000
А мнение за Goodyear Efficientgrip Performance?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2017 2:35 pm

Аватар

Автомобил: 93 MY99г 2.2TiD-150hp;9-5 Aero MY01 280hp
trenkov написа:
Като пряк наблюдател на 2 модела доста популярни гуми, макар и зимата вече да е към края си мога да дам още малко инфо, а именно сравнение м/у Nokian WR D4, карани 10 000 км. само и единствено през 2 зими, състоянието може да се види тук и разбира се Vredestein SnowTrac 5, карани отново 2 зими на около 40 000км., които може да видите тук
Разликата мисля, че е очевадна и няма да коментирам.

И моите 225/45/17 Nokian WR D4 започват да изглеждат така макар и малко по-леко за 2 зими и може би под 10000 км и съм разочарован.
Вярно, че пътната настилка е с лошо състояние, но намерението ми беше да ги сменя след 3-тата зима, а не да започват да се люпят по-рано.

С тези температурни амплитуди предните седмици се радвах, че не съм сложил летните и като пада инцидентен сняг нямам притеснения, но не съм очаквал толкова бърза деградация при шофиране само в рамките на града.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2017 5:29 pm

Автомобил: saab 93 aero 1.9TTID
На едната кола съм с nokian wrd3(205/55/16) и в края на третия сезон грайфера се накъса.. от нокиан казаха, че е защото са карани на топло... но зимата ни била такава-топла.
На сааба за този сезон(зима)взех goodyear ultra grip 9 и впечатленията от един сезон каране е че е страхотна гума! Много добре копае в сняг, много стабилна в завои.. абе супер :) става въпрос за 205/60/16

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 20, 2017 9:50 pm

Аватар
багериста
багериста

Автомобил: SAAB 9-5 2.0Turbo-Deviltune custom stage
Аз пък два пъти съм слагал Nokian на автомобилите си. Първият път бяха летни, чисто нови с размер 205/55/16. След сезон и половина се нацепиха странично, точно като продавах колата. Тогава на човека му качих други, щото ме беше страх до Бургас да не се пребие.
На предпоследната ми 9-5ца имах зимни Nokian 205/55/16, които взех от приятел маняк на един сезон. По време на вторият сезон грайфера стана досущ като на снимката на колегата. И тях изхвърлих.
Тази зима ми писна от марки, и послушах едно пиленце от Диана-взех си зимни Dayton 215/55/16. Днес ги свалих, след изминаване на около 6000 км пробег за три месеца. Изглеждат наистина като нови, макар че са карани и на топло, и на сняг, и по магистрали... Наистина се оказа успешна и изобщо не скъпа покупка...за сега :lol:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2017 9:46 am

Аватар

Автомобил: Сааб 9-3 SS MY'03
Yassen-TE написа:
Аз пък два пъти съм слагал Nokian на автомобилите си. Първият път бяха летни, чисто нови с размер 205/55/16. След сезон и половина се нацепиха странично, точно като продавах колата. Тогава на човека му качих други, щото ме беше страх до Бургас да не се пребие.
На предпоследната ми 9-5ца имах зимни Nokian 205/55/16, които взех от приятел маняк на един сезон. По време на вторият сезон грайфера стана досущ като на снимката на колегата. И тях изхвърлих.
Тази зима ми писна от марки, и послушах едно пиленце от Диана-взех си зимни Dayton 215/55/16. Днес ги свалих, след изминаване на около 6000 км пробег за три месеца. Изглеждат наистина като нови, макар че са карани и на топло, и на сняг, и по магистрали... Наистина се оказа успешна и изобщо не скъпа покупка...за сега :lol:

Зимните на мен и на баща ми са Dayton, вече 2-ри сезон не са мръднали като километри, не мога да кажа с точност но със сигурност са над 10 000. За два сезона не мога да се оплача грам. Летните са ми корморан 17-ки, аз съм ги търкалял около 15 000 км с тях взех колата не са карани много преди това и от тях съм доволен 2015 са и те.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2017 12:06 pm

Автомобил: Saab 9-3ss 2.0t Devil tuned
Yassen-TE написа:

За зимните на Dayton съм напълно съгласен, добри са доста. За летните обаче не. За 2 години с модела D320 размер 225/45/17 и около 50 000км. навъртяни общо станаха толкова шумни, че ако не е музиката в колата ще си посегна. Иначе на вода са сравнително стабилни, заради големите си канали. На сухо горе долу биват. Въпреки обаче, че са пресен ДОТ, взеха да се образуват микро пукнатинки на ъгълчетата на грайферите. Като цяло не ги препоръчвам.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2017 12:30 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
Малийййй, колко много хейт.
Първо: Тренков да не ми показва гумите на брат си, а да вземе да покара той такива и тогава да споделя.
Второ, карам с Нокиан вече почти 10г с едно прекъсване(за което много съжалявам)и за нищо на света няма да сложа друга гума, особено зимна.
За тома неверниците мога да сложа снимки и на летни и на зимни (не само мои) като смея да твърда, че натоварването което виждат от София до Варна и обратно, половината от пишещите не биха могли да го направят за цял сезон.
Не забравяйте, че като изключим януари тази година, почти няма повече от 20дни годишно, които да са буквално задължителни за зимни гуми, а какво се случва с тях при висока скорост на сух път, сещайте се сами.
Прикачени файлове:
20170321_120850 (Large).jpg
20170321_120850 (Large).jpg [ 102.26 KiB | Прегледано 1018 пъти ]

Тези не са мои и са има няма на 5 зими ДОТ се вижда 2212 колкото и да не е карал човек...
Прикачени файлове:
20170321_120926 (Large).jpg
20170321_120926 (Large).jpg [ 114.84 KiB | Прегледано 1017 пъти ]

Тези са мои и са на две зими. Имайки предвид че наистина съм ги карал на максималната допустима скорост 240, както и сериозен преход с платформа, с натоварен на нея автомобил.
Прикачени файлове:
20170321_121000 (Large).jpg
20170321_121000 (Large).jpg [ 75.06 KiB | Прегледано 1016 пъти ]

Тези също са мои-летни на 2 лета и 40.000км а колко зор са видели, някой от вас може и да се досети.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2017 1:37 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero 2003 sedan
Аз да кажа за Dayton-ките сега като видях, че всички споделяте добри впечатления от тях...
През 2012-а си купих 2 бр. зимни 205/55/16, нови, не карани, но на 1 година. Есента сега (сиреч на 4 сезона) баща ми ги продаде за 70 лв. общо двете в Дупница, едната с лепенка (а нови са по 85 парчето). Изглеждаха като нови, но аз и не карах много зимата със стария самолет. Ама бидейки бюджетен модел, му казах, че по-добре да намери да ги продаде на някого и след това да му взема нови от същия модел, че все пак старите бяха произведени преди 5 години.
Другите две мисля, че бяха от 2013-а, и те си изглеждат като нови.
Карал съм и на 30 градуса с тях (миналия април ако помните, имаше няколко дни с такива температури), сменял съм ги с летни чак през май и изобщо не им е повлиявало...
И като се сетя как, като си ги купих тогава, в Аеро сервиза ми казаха "Ти луд ли си, как можа да вземеш тия гуми, много са пластмасови, защо не си взе Дебика?!" Еми не, не се оказаха пластмасови, даже хич!

Все пак, сега на 9-5-цата не посмях да слагам толкова евтини гуми и избрах Nexen по препоръка на един приятел, който кара 25-годишна MR-2 (за който не знае - двуместно дзверче, със задноразположен двигател, без ABS, серво и каквито и да било електронни асистенции).
Та щом той е супер доволен с тези гуми на тази кола, реших, че аз, с моите ESP-та и всички чудесии, с които разполагам, ще са ок за 9-5-цата.
Ще давам отзиви все пак след поне още една зима, засега съм доволен.

За летни - "наследих" някакви супер измислени - Ovation, ама гледам ги продават и в някои от нашите сайтове. С нелоши показатели са, а и понеже са само на 2 години, мисля да ги покарам поне тази и евентуално догодина да ги пусна за продажба примерно февруари и ако се продадат, да си взема нови.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 21, 2017 1:59 pm

Автомобил: Saab 9-3ss 2.0t Devil tuned
Red_Devil написа:
Малийййй, колко много хейт.
Първо: Тренков да не ми показва гумите на брат си, а да вземе да покара той такива и тогава да споделя.
Второ, карам с Нокиан вече почти 10г с едно прекъсване(за което много съжалявам)и за нищо на света няма да сложа друга гума, особено зимна.

Първо: Защо Тренков да не показва гумите на брат си, при положение, че знае кога ги е купил, как, колко и къде ги е карал.
Второ: Тренков вече изхвърли един зимен Nokian W+, който изкара 3 зими (около 40 000км.) и на който грайфер не остана, при положение, че бяха на Опела, а той някога във времето е бил цели 115 коня :lol:
И трето: тука няма хейтене, а само обективност на база факти, които съм подкрепил и със снимки :mrgreen:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 1:03 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Red Devil RIP! 9000 2.3T auto
Ами ако една гума изкарва повече от 30-40.000 км, иззобщо не смейте да казвате че е гума. Ако искате гуми за сцепление и те да не са с индекс W, Y или ZR , то 30.000 е абсолютно оптимален пробег, за хора НЕдвижещи се 100% в ограниченията.
Аз всъщност ти снимах гуми, седящи на предната ос. и трите) и също показвам факти.
Ако избягвайки друсането, ги караме меки, също не разчитайте на дълъг пробег.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 11:41 am

Автомобил: SAAB 9-3 SportCombi 1.9TiD MY'06 Auto
И аз не съм съгласен, че зимния Нокиан не става, дори напротив - адмирирам и препоръчвам за зимна гума.
Мога и да снимам как изглеждат на 2 сезона и 16К км. За WR D3 16" иде реч.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 1:13 pm

Автомобил: saab 93 aero 1.9TTID
ето зимен нокиан врд3 на 3 сезона

Изображение

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 1:19 pm

Автомобил: saab
Сложихте ли вече летните гуми? Днес пристигнаха новите ми гуми SYRON BLUETECH https://maxcar.bg/gumi/letni/syron-blue ... 65-r15-91v и след малко ще ги сменям. Мисля, че вече времето е подходящо.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 1:46 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9-5 Aero 2003 sedan
Сега в момента е подходящо, ама другата седмица го дават с отрицателни минимални температури в част от страната, така че аз не бих се подлъгал.
Ще чакам април - седмицата преди или седмицата след Великден, според зависи прогнозата за времето какво казва за тогава...

Иначе ако човек се намира по- на юг и може да си позволи да не шофира при евентуално застудяване, не е лошо да си ги смени сега, че да избегне опашките после :)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 22, 2017 9:59 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0 MY'97
Аз днес ги смених.
Четири сезона карам тези гуми- Nokian zLine.
https://www.nokiantyres.com/summer-tyres/nokian-zline/
Изображение
В момента индикацията им за износване от 8 като нови, на две е на 5, на две 5 вече не се чете.

Зимата бях с Goodyear Ultragrip 7.
Имат нарушен/обелен протектор на много места и четирите.
Вярно, че вече са "последен сезон" - т.е. 5-та зима май стана.
Вярно е и, че съм ги тествал с изключен тракшън и спортно потегляне, ама това е било 2-3 пъти за целия им живот (замирисва много пристеснително на гума). :goodheart:

Принципно не карам много, годишния ми пробег е около 9000, до към 10 000км.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема