Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: За закупуването на употребяван автомобил Сааб !
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 3:32 pm

Аватар
Arbiter Elegantiarum
Arbiter Elegantiarum

Автомобил: Сааб 9000, `97, 200+; 9-5 2005 ....
Здравей,
Ако си на прага на закупуването на автомобил втора ръка и се чудиш какъв да е той - тази тема е за теб.
Изборът не е лесен, има много марки и модели, които са на различни цени с различно качество, малки и големи, красиви и по-грозни...
Тази тема има за цел да те ориентира в моделите на Сааб, които най-вероятно ще намериш на пазара на коли втора употреба в България или Европа.
Самият факт, че още не си решил дали колата ти ще е Сааб означава, че нямаш много информация за тази марка. Така че накратко за Сааб.

Малко история

Сааб е шведски производител на самолети и автомобили. Няма да се спирам около подробности, най-важното е че името произхожда от Svenska Aeroplan Aktiebolaget, което в превод на български е "Шведска самолетостроителна компания". Основана е като такава през 1938 в град Trollhattan, производството на автомобили започва към средата на 40-те години. Камионите и автобусите, произвеждани от тази компания са под марката Scania.
От 2000 година производството на леки автомобили Сааб е част от американския гигант Дженерал Моторс.

С какво се слави Сааб ?

1. СИГУРНОСТ. Това е един от най-сигурните автомобили !
2. Здравина
3. Качество
4. Индивидуалност
5. Добри скоростни показатели (разбирай ускорение, доускорение, максимална скорост, че ако искаш и конски сили включи тук)
6. Много "екстри". Те реално са серийно оборудване за повечето модели.

Често задавани въпроси

1. Колко излиза поддръжката на един Сааб на между 10 и 20 години ?

Ами колкото на всеки друг автомобил !
Да, такъв отговор не е достатъчен. Частите за Сааб са малко по-скъпи от тези на ниско бюджетните автомобили (Форд). Но за сметка на това пък Сааб НАИСТИНА се поврежда по-рядко. (Доколкото зависи от автомобила, това, което зависи от шофьора, е друга тема). Така че дали ще ремонтираш колата си два пъти годишно по 300-400 лв или пет пъти годишно по 150-200 в дългосрочен план излиза почти едно и също. Все пак не очаквай да е все едно поддържаш Лада.

2. Колко струват частите за Сааб ?

Частите за Сааб не са значително по-скъпи от тези на повечето автомобили, карани в БГ. По-скъпи са от Опел, Фолксваген, Форд, Рено, Фиат и т.н. (за модели на възраст 10-20 години, цялата ми тема е за такива коли!) Сравними са с Мерцедес, БМВ, Роувър, Субару, Тойота и доста по-евтини от Лексус, Порше и др. Това е ценовият диапазон на НОВИ части.

3. Намират ли се части втора употреба и къде ?

Да, както и всяка друга марка и Сааб има коли, които по една или друга причина се продават на части. Най-лесно от хората, които пишат в този форум. Когато ти потрябва нещо пишеш тук -- няма някой, да сме го оставили да стои 4 месеца без съединител например. Иначе има и други места, които сам ще откриеш ....

4. Колко харчи един Сааб ?

Ами колкото всяка друга кола -- т.е. колкото му сипеш.
Всъщност сааб не харчи много, наистина. Все пак зависи от модела, двигателя, конски сили и т.н., но нека да кажем ,че разходите започват от малко под 10 л / 100 км и стигат до 13. Това е смесен разход при нормално каране (180 км/час НЕ е нормално каране от тази гледна точка. Иначе повечето Сааби при тази скорост се чувстват ОК).

5. Може ли да се сложи газова уредба на Сааб ?

Да, може. Както на всеки друг автомобил. Газовата уребда на Сааб се отразява негативно дори по-малко отколкото на повечето автомобили, поради пословичната здравина на шведските машини.

Дотук трябва да си си направил извода, че Сааб не е толкова странно и страшно нещо, колкото говорят хората. Това е просто един автомобил -- много добър, с много плюсове, далеч по-малко минуси, дори СТРАХОТЕН автомобил. Но все пак си е просто една кола ....

Ето и малко описание на моделите, на които най-вероятно ще попаднеш при търсенето на твоя Сааб

900 Old Generation (OG).
Производство от 1979 до 1994 година.
Култов автомобил !
Много хора казват "За мен това е истинският Сааб" имено за този модел. И то модификацията с турбо и с две врати.
Спортен, не много голям, автомобил с характер и уникално усещане зад волана.
Изображение

Разбира се има и варианти с четири / пет врати, както и разновидности като CD и Enduro например. От този модел са били произведени повече от 900 000 автомобила, от които почти 50 000 са от невероятния Convertible
Изображение

900 New Generation (NG)
Наследникът на 900 ОГ и предшественикът на 9-3. Характерното е, че първоначално повечето такива автомобили са били без турбо (Много хора твърдят, че Сааб без турбо не е Сааб, поради това, че турбо компресорът е характерен за марката и имено той допринася много за култа към шведските автомобили). Отново има различни модификации с различен брой врати и различни двигатели.
Изображение

9000
Започва да се произвежда средата на 80-те години
Изображение

и търпи известни промени главно във външостта през 1992 г.
Изображение

Освен външните промени има разлика и в запалителната касета, турбината и режима в който работи и т.н.
Голяма кола, лимузина, супер луксозна, много екстри, уникално сигурна. Цените на такъв Сааб не са много високи и често е един от най-добрите избори за кола под 5000 лв.

Тези два модела, 900 и 9000, съответно по-малък и по-спортен и по-голям и по-луксозен прерастват в двата си наследника

9-3
Често по-старите 9-3 може да ги объркаш с 900 НГ.
Изображение
Появяват се дизелови двигатели, има малки промени, но основната разлика е в годината на производство и цената.

Е, по-новите трудно ще ги объркаш с каквото и да било, но пък и ако ще си купуваш такъв автомобил защо четеш тук ?!?

Изображение

9-5
Е, и този автомобил не е за тази тема, но за да бъде пълен списъкът ще го прибавя
Изображение

Няма какво да му описвам. Ако имаш пари за такъв автомобил, качи се в него да го пробваш -- той сам ще ти разкаже доста за себе си !

Ако се чудиш какво означават аеро, грифин, вектор и т.н. след модела на Сааб, то знай, че това са топ-модификации в една или друга област (двигател, интериор, екстри, екстериор).

Накратко от мен е това. И едно обобщение:

За какъв човек е Сааб ?

Индивидуалист
Обичащ колата си
Добър шофьор
Имащ самочувствие

За какъв човек НЕ е Сааб ?

Който иска колата да е просто превозно средство;
Който иска да се перчи с нея по улиците, все едно кара Голф (Саабите са доста по-бързи);
Който няма да отделя на колата си достатъчно време и грижи;
Който слуша български певици с едно име и големи цици.

Ако съм успял да те навия за Сааб, значи тези два часа, през които писах темата не са отишли напразно. Ако не съм -- значи съм я писал на някой друг. Тогава "чао" и не се учудвай, когато покрай твоето превозно средство мине Шведски автомобил; ти ще го виждаш главно от този ъгъл:

Изображение

Последна промяна rawick на Нед Апр 12, 2009 9:47 pm, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото  

Заглавие: Страхотна тема!
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 8:15 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 R.I.P,9-11 TT,9-5 Aero Deviltuned
Браво!
Ако нямах щях да си купя :D !

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 19, 2007 9:15 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: Saab 9-5 Aero 2007, R.I.P. 9-5 2.2 TiD
Супер! Ще взема да си купя още един Saab след прочитането..... :D :D :D

Анди, Драконче, да се закове като "Важна тема"!!!!!

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 20, 2007 1:09 pm

Аватар

:evala
Това си е направо за рекламна кампания на Сааб!!!! :super
Е,като ходя на кръчма слушам от тези певици с едното име,но не мисля че не си заслужавам Сааб-а!!! :wink: :lol:

Върнете се в началото  

Заглавие: Поздравления!
МнениеПубликувано на: Сря Ное 21, 2007 6:03 am

Аватар

Автомобил: saab FUGM
Почуствах се горд и смятам,че написаното е многократно по достойно от онази статия (СААБ +- автомобила на старо),където се обяснява за корозии по гърнетата и други смешни неща свързани с легендарната марка.Би било добре ако това се публикува и се вмъкне някъде между страниците с пасатите и голфовете в Автопазара та току виж някой се преориентирал.Не вярвам!Но се пълня с доволство от избора си.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Дек 14, 2007 7:22 pm

Аватар
FlyOrDie
FlyOrDie

Браво и най-вече, да не се слуша чалга в СААБ :lol:
Моля всички, които са почитатели на чалгата---не си копувайте СААБ--той няма да ви подхожда , а Вие още повече няма да стоите добре в тази кола :tease

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 31, 2008 7:34 am

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: SAAB 9000 CSE 2.0t MY94
:evala :evala :evala :evala :evala :evala :evala :evala

Просто останах без думи. Евалата на rawick. Всичко казано е на мястото си. Оказва се rawick е скрития талант на клуба. И имай на предвид, че двата часа прекарани в писане на тази тема не са били напразни, защото това са истинските неща, а не всеобщо царящото мнение, че SAAB просто е скъп автомобил. Тази тема ще ни е от полза и на нас, така че с твое позволение ще си я разпечатаме и окачим в сервиза.

:thankyou

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 31, 2008 1:52 pm

Аватар
FlyOrDie
FlyOrDie

Автомобил: NG900S B206I
Днес-утре ще ходя да гледам един '94 900... Силно се надявам да се окаже читав и да го грабна! :roll: Съществуването на точно този сайт до голяма степен определи избора ми :evala

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 31, 2008 6:48 pm

Аватар
Remove before flight
Remove before flight

Автомобил: SAAB 9000CD Darko/Deviltune Edition
Камен написа:
Днес-утре ще ходя да гледам един '94 900... Силно се надявам да се окаже читав и да го грабна! :roll: Съществуването на точно този сайт до голяма степен определи избора ми :evala

И при мен така, ако не беше този форум може би още щях да се чудя мога ли да си позволя да поддържам автомобил SAAB. А пък то се оказа не чак толкова страшно...

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 31, 2008 8:48 pm

Аватар
Да опознаем Saab!

Gripen Fighter, твоята северна машина е една от най-сполучливите от експлоатационна гледна точка. Освен за пикселите на SID, за друг недостатък в момента не си спомням. Дори съм сигурен, че сами си поправяте SID във вашия сервиз за лаптопи. :D
Камен, Сааб 9000 от 1994 год. е доста сполучлива машина.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 25, 2008 10:04 am

Можеш да си сигурен че тотално определи избора ми с това което си написал тук. Това както се казва е последния пирон в мотивацията ми.Смятан че отговарям на 4-те условия за потребител на Сааб-и. Сега само остава да избера конкретния самолет. :P
P.S. Жена съм.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 25, 2008 6:47 pm

Аватар

Да взема книжка да взема книжка да взема книжка :D
да си взема saab 9000 да си взема saab 9000 и т.н.

Върнете се в началото  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: Сря Май 07, 2008 2:19 pm

Аватар

От днес съм регистриран в форума ама наистина добри думи са изписани.Аз моя "бял лебед" го имам от 6 години и вече си мислия за реставрация скоро ще направи 20 год. или нов модел не съм решил ...но това е марката

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 13, 2008 9:39 pm

Браво! Стрхотна тема. За всички нас,които вече караме такива автомобили тези неща са ясни,но за бъдещите фенове на марката и за колебаещите се информацията е безценна.

Върнете се в началото  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 17, 2009 12:10 pm

Аватар

Автомобил: Опела на тъста
Поздравления за хубавата тема rawick. Не ползвам подпис по принцип, но ще си позволя да копирам твое мнение. Може би темата ще подхожда повече на друг раздел... Имам предвид това е първото което трябва да прочетат хората не особено добре запознати с марката.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Гараж » Технически кът

Напиши нова тема Отговори на тема