Портал » Начало форум » Saab кафе » Връзки, статии и новини.

Напиши нова тема Отговори на тема
Автор Съобщение
 Заглавие: Нова наредба за контролните точки от 04.02.2013
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 7:03 pm

Автомобил: TOYOTA Corolla 4WD
НАРЕДБА № ІЗ-2539 ОТ 17 ДЕКЕМВРИ 2012 Г. ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ ПЪРВОНАЧАЛНИЯ МАКСИМАЛЕН РАЗМЕР НА КОНТРОЛНИТЕ ТОЧКИ, УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОТНЕМАНЕТО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО ИМ, СПИСЪКА НА НАРУШЕНИЯТА, ПРИ ИЗВЪРШВАНЕТО НА КОИТО ОТ НАЛИЧНИТЕ КОНТРОЛНИ ТОЧКИ НА ВОДАЧА, ИЗВЪРШИЛ НАРУШЕНИЕТО, СЕ ОТНЕМАТ ТОЧКИ СЪОБРАЗНО ДОПУСНАТОТО НАРУШЕНИЕ, КАКТО И УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗДАВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ
В сила от 04.02.2013 г.

Издадена от Министерството на вътрешните работи

Обн. ДВ. бр.1 от 4 Януари 2013г.

Раздел I.
Общи положения

Чл. 1. С тази наредба се определят първоначалният максимален размер на контролните точки, условията и редът за отнемането и възстановяването им, списъкът на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат точки съобразно допуснатото нарушение, както и условията и редът за издаване на разрешение за провеждане на допълнително обучение на водачите на моторни превозни средства (МПС).

Чл. 2. (1) При първоначално издаване на свидетелство за управление на моторно превозно средство притежателят му получава първоначален максимален размер от 39 контролни точки за отчет на извършваните от него нарушения на Закона за движението по пътищата (ЗДвП).

(2) При следващо издаване на свидетелство за управление на моторно превозно средство броят на наличните контролни точки не се променя.

Чл. 3. (1) Контролни точки се отнемат въз основа на влязло в сила наказателно постановление.

(2) При налагане на наказания за нарушенията, посочени в тази наредба, в наказателното постановление се отбелязват броят на отнетите и броят на оставащите контролни точки.

Чл. 4. Допълнителното обучение на водачите на МПС за частично възстановяване броя на контролните точки се извършва по учебна документация, утвърдена от министъра на образованието, младежта и науката и министъра на вътрешните работи.

Чл. 5. Допълнително обучение на водачите на МПС за частично възстановяване броя на контролните точки се извършва от физически или юридически лица, които:

1. са вписани в търговския регистър;

2. са получили разрешение за провеждане на допълнително обучение на водачите на МПС при условията и по реда на тази наредба.

Раздел II.
Списък на нарушенията, при извършването на които от наличните контролни точки на водача, извършил нарушението, се отнемат контролни точки съобразно допуснатото нарушение

Чл. 6. (1) За нарушения на Закона за движението по пътищата на водачите на МПС се отнемат контролни точки, както следва:

1. за управление на МПС, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда до 1,2 на хиляда включително (чл. 174, ал. 1 ЗДвП) - 10 контролни точки;

2. когато нарушението по т. 1 е извършено повторно (чл. 174, ал. 2 ЗДвП) - 15 контролни точки;

3. за отказ на водач, който управлява МПС, трамвай или самоходна машина, да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или неизпълнение на предписанието за медицинско изследване на концентрацията на алкохол в кръвта му (чл. 174, ал. 3 ЗДвП) - 12 контролни точки;

4. за управление на спряно от движение моторно превозно средство или състав от пътни превозни средства, в който е включено спряно от движение пътно превозно средство (чл. 177, ал. 1, т. 4 ЗДвП) - 5 контролни точки;

5. за нарушаване на правилата за преминаване през железопътен прелез (чл. 180, ал. 1, т. 3, предл. 2 ЗДвП) - 5 контролни точки;

6. за превишаване на разрешената максимална скорост с над 50 km/h в населено място или при извършване на обществен превоз на пътници и опасни товари (чл. 182, ал. 1, т. 6 и ал. 3, т. 6 ЗДвП) - 12 контролни точки;

7. за неспиране на пътен знак "Спри! Пропусни движещите се по пътя с предимство!", неправилно изпреварване или неспазване предимството на друг участник в движението (чл. 183, ал. 2, т. 3, предл. 1, 4 и 5 ЗДвП) - 8 контролни точки;

8. за използване на мобилен телефон по време на управление на превозното средство освен при наличие на устройство, позволяващо използването на телефона без участието на ръцете му (чл. 183, ал. 4, т. 6 ЗДвП) - 6 контролни точки;

9. за неизпълние на задължението за използване на предпазен колан или за носене на каска (чл. 183, ал. 4, т. 7 ЗДвП) - 6 контролни точки;

10. за неправилно престояване или паркиране в зоната на пешеходна пътека, спирка за обществен превоз на пътници или кръстовище (чл. 183, ал. 4, т. 8 ЗДвП) - 6 контролни точки;

11. за престояване или паркиране като втори ред в активна лента за движение до спрели моторни превозни средства по посока на движението (чл. 183, ал. 4, т. 9 ЗДвП) - 6 контролни точки;

12. за превозване на деца в нарушение на изискванията на глава втора, раздел ХХV ЗДвП (чл. 183, ал. 4, т. 10 ЗДвП) - 6 контролни точки;

13. за преминаване при сигнал на светофара, който не разрешава преминаването (чл. 183, ал. 5, т. 1 ЗДвП) - 8 контролни точки;

14. за неосигуряване на предимство при преминаване през пешеходна пътека (чл. 183, ал. 5, т. 2 ЗДвП) - 8 контролни точки.

(2) На водач, който притежава контролен талон "Водач на МПС без наказания" (златен талон), издаден по реда на Наредба № I-157 от 2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина (ДВ, бр. 97 от 2002 г.), не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено в тази наредба, с изключение на нарушенията по ал. 1, т. 1, 2 и 3.

Върнете се в началото  

Заглавие: Re: Нова наредба за контролните точки от 04.02.2013
МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 8:31 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-5 2,0t - Deviltune
ЗДРВ!
Много добра информация.
А може ли да кажеш, как и при какви условия се вади т.н. "златен талон"?
Предварително благодаря!
БОБИ

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 8:42 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0
Златният талон си го има от години, жълт на цвят е и се получава така:
http://www.shofior.com/useful_informati ... &page_id=7

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 8:49 pm

Аватар

Автомобил: SAAB 9-3SS MY'03 2.2TiD
Казано на геймърски език, дава ти един "живот" бонус. Жалко, че тъкмо се доближи човек до него и вземат да го хванат в грешка и пак отначало. :hahaha

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 9:28 pm

Аватар

Автомобил: Saab 9-5 Aero
"След като документът влезе в сила, шофьорите, които бъдат хванати да карат на червено или пък с висока скорост, ще трябва да си платят глобата, но контролни точки няма да бъдат вземани, коментираха експерти от КАТ."
От : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1603156

С една дума - 6 години ангелче, накрая само точки няма да вземат ... Глобата си остава.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пет Яну 25, 2013 9:45 pm

bobimihi написа:
ЗДРВ!
Много добра информация.
А може ли да кажеш, как и при какви условия се вади т.н. "златен талон"?
Предварително благодаря!
БОБИ

Kолегата е пуснал линка бих добавил само, че може да се извади и в РПУ-тата, където се вадят и другите документи. Попълва се заявление и после те си го пращат в КАТ за да го проверяват и ако няма нарушения за 6 г. назад издават т.н. златен талон, който в случая е едно жълто-кафяво картонче :wink:
След 4 февруари 2013г., както пише в новата наредба златният талон, ще спасява точки при всякакви нарушения изключая свързаните с употреба на алкохол и отказ от проверка с дрегер.
Не спасява от глоби, но все пак в слуая е жест от страна на КАТ и стимул за притежателите на такъв талон тъй като до сега, както се изрази колегата имаха право само на "един живот" т.е. спасяваше еднократно от отнемане на точки.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 2:19 am

Аватар

Автомобил: 93 MY99г 2.2TiD-150hp;9-5 Aero MY01
Освен това се случват две неща

Или като те спрат ако изглеждаш по-опитен и със златен талон може да те пуснат с някоя глоба по-лека без акт и да не ти го вземат талона (както направиха на баща ми)

или ако спрат някой като мене млад млад току виж решат, че не заслужава златен талон и потърсят за какво да му напишат акт да му го вземат (и за такива случаи съм чувал макар и не от първа ръка)

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Съб Яну 26, 2013 8:32 am

Аватар

Автомобил: ex SAAB 9-3; BMW X3; BMW 320d coupe MY'12
От наредбата подчертаното значи ли, че вече не само първото спиране е Free, ами всяко, което не е за алкохол или супер превишена скорост?

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 12:52 pm

stocky написа:
От наредбата подчертаното значи ли, че вече не само първото спиране е Free, ами всяко, което не е за алкохол или супер превишена скорост?

Според всякаквите тълкувания, които изчетох и изгледах по медиите - ДА не се отнемат точки при нарушения различни от свързаните с алкохол (упоменати са в наредбата).

И един интересен факт : "В София има около 38 800 подобни шофьори, които ще могат да се възползват от новото си право. Това са само 4% от общия брой водачи, който в столицата наброяват около 800 000."

Както се казва честито на печалившите :D

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 4:38 pm

Автомобил: scania
ако имаш златен талон би трябвало да важи само до първото нарушение защото след това си без него... така го тълкувам аз. при положение че направиш нарушение и ти спесят точките, заради златния талон, би трябвало да останеш без него заради нарушението което няма как да не влезе в графата 'от последните шест години'.... аз все още съм със талона - надявам се да не разбирам от опит точно как стоят нещата :lol:

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 6:56 pm

Аватар

Автомобил: 93 MY99г 2.2TiD-150hp;9-5 Aero MY01
Принципно това е идеята - да ти вземат талона.

Но вече съм видял случаи като видят, че си с такъв талон да са по-меки и да те пуснат по-леко, че явно по принцип си съвестен - така действа при баща ми.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Яну 29, 2013 7:51 pm

deyannn написа:
Принципно това е идеята - да ти вземат талона....

Явно точно това не е идеята :wink: (ако си със златен талон), а по скоро е да ти вземат само парите...

Направих си труда да намеря извадка от сега действащата наредба, която ще е валидна още малко до 04.02.2013

Чл. 3. (1) Контролни точки се отнемат въз основа на влязло в сила наказателно постановление.
(2) При налагане на наказания за нарушенията, посочени в тази наредба, в наказателното постановление се отбелязват броя на отнетите и броя на оставащите контролни точки.
(3) Еднократно на водач, който притежава контролен талон "Водач на МПС без наказания", издаден по реда на Наредба № I-157/2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина (ДВ, бр. 97 от 2002 г.), не се отнемат контролни точки при налагане на наказание за нарушение, посочено в тази наредба.

В началото на темата съм пуснал новата наредба - разликите и сами може да ги видите.

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 04, 2013 9:29 pm

Автомобил: SAAB 9-5 Aero
Колеги, дайте да си говориме честно - промените имат само една цел и тя е "увеличаване на приходите от глоби".
Реално за много нарушения взимането на точки отпада, за останалите (с малки изключения) точките са намалени. И защо - за да можеш да направиш повече нарушения преди да ти вземат СУМПС, и респективно да платиш повече глоби. Те заради това и преди време махнаха взимането на СУМПС за превишена скорост и увеличиха глобите.
Извода е само един - ако имаш пари да си плащаш глобите, карай си както искаш и трепи когото ти скимне.
А относно "златния талон" - преди беше до първо нарушение, сега е "до живот", стига да имаш пари да си плащаш глобите. Пак се стимулира нарушаването на правилата за движение, веднъж след като си вземеш талона.
Именно поради тази причина до сега един кат-аджия не съм почерпил, нито пък съм платил 1 стотинка глоби - съдя ги за всяко нещо и нямам дело загубено. До сега съм спечелил 9 или 10 дела срещу КАТ (вече им загубих бройката) и в момента водя още 3. След като и тях ги спечеля взимам златен талон, а когато това стане баща ми най-тържествено обеща да си изяде книжката (щото според него карам като идиот). Така че съдете КАТ-аджиите за всичко и после пускайте жалби срещу тях да ги наказват за неправомерно съставен АУАН. Иначе никога няма да изкорениме милиционерския манталитет и да не се сблъскваме с въпроса " и ко праим ся? "

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Пон Фев 04, 2013 10:02 pm

Аватар
saab-club.com member
saab-club.com member

Автомобил: 9-3SS MY'05 DevilTune /900NG 2.0
Така че съдете КАТ-аджиите за всичко и после пускайте жалби срещу тях да ги наказват за неправомерно съставен АУАН. Иначе никога няма да изкорениме милиционерския манталитет и да не се сблъскваме с въпроса " и ко праим ся? "

Това, с наказанията, е малко трудно постижимо, и ще ти обясня защо.
Този процес, протича така- спират те, съставят ти акт за установяване на административно нарушение, ти можеш в срок от 3 дни да представиш възражения и обяснения.
Оттам нататък, началникът на този, който ти е съставил акт, го преглежда, и напечатва наказателното постановление, чрез което ти се налага глоба.
Забелязваш ли момента "преглежда и прочита акта"? Преглежда дали всички атрибути са там, дали е написано всичко необходимо, и ако счете, че е така, напечатва наказателното постановление.
След това, ти го връчват, и ти обжалваш него- наказателното постановление, написано от шефа на катаджията, не самият акт.
Та, ако падне в съда, шефът трябва да си го бие в главата, защото той един вид го е писал, и просто няма как да накаже редовия служител съставил акта, след като вече веднъж се е съгласил с това, което пише в него.
Един вид, ако е имало нещо нередно по написването му, изобщо не би трябвало да се стига до наказателно постановление.

A, манталитетът-"какво правим", е изграден, както от катаджии, така и от шофьорите, защото при даването и приемането на подкупа, има две съгласни с условията страни!
Никой, не ти вади парите насила от джоба, просто сме свикнали да минаваме метър, точно по тази процедура "какво правим", а после да обвиняваме само тези, които ни вземат доброволно дадените пари..., като всъщност и двете действия "даване" и "предлагане" на подкуп са наказуеми.
Oбщо взето, каквото е-"какво правим", такова е и-" амиии..аз да взема да почерпя".
Едните си го търсят, защото знаят, че другите си го предлагат, и обратното...

Върнете се в началото  

МнениеПубликувано на: Вто Фев 05, 2013 12:21 am

Автомобил: SAAB 9-5 Aero
Така, да започнем в обратен ред - след като никога не съм предлагал пари, защо тогава ме спират да си искат, на няколко пъти директно? Спирали са ме и уличници (улични полицаи), даже и някакви смешковци дето ги бяха пратили да пазят контрольорите по спирките на градския - и директно почват да си измислят нарушения и да искат пари. Или един случай от преди година - спират ме без да съм извършил нарушение, проверяват всичко (даже дали имам резервни крушки за всичките светлини в колата) и след като не намериха нищо нередно, и аз отказах да ги почерпа за наближаващия празник (беше 31-ви декември) ми написаха акт че съм без колан. Така че проблема не е толкова в "даващите"...
А сега относно обжалването и наказанията : писането на възражения по акта или обажлването му в 3-дневен срок е безсмислено. Аз поне до сега не съм чул акт да е паднал заради възражение. Само че има един тънък момент - за повечето нарушения глобата е от ххх лв. до ххх лв. и никъде не пише кога се слага "от" и кога се слага "до". На повечето актове с възражения се слага сумата "до" в наказателното постановление - ако обжалването не мине, да се набуташ повече. Аз поне до сега когато съм обжалвал, не обжалвам самото нарушение (извършил ли съм го или не) а процесуални пропуски в самия АУАН (не наказателното постановление). В 99% от случаите АУАН не отговаря на исикванията на ЗАНН, следователно не е законосъобразно съставен и написаното на негова основа наказателно постановление е невалидно. Просто за всяко нарушение си има вратичка - изискване, което не е спазено при съставяне на акта и с това "компетентния орган" ми е нанесъл огромни морални и материални щети. Та за това жалбата я пускам срещу кат-аджията съставил АУАН, а не срещу началника му. А "органа" дори и да не го накажат, жалбата пак му влиза в досието и се взема в предвид при атестации и т.н.

Върнете се в началото  

Препоръчваме Ви:   

Портал » Начало форум » Saab кафе » Връзки, статии и новини.

Напиши нова тема Отговори на тема